Powiat piaseczyński to jeden z najbogatszych powiatów w Polsce, co nie oznacza, że nie brakuje w nim wyzwań. W anonimowej ankiecie mieszkańcy mogą wskazywać bariery, które są największą przeszkodą dla rozwoju powiatu, ale też jego przewagi nad innymi samorządami oraz priorytety. Odpowiadając na pytania z ankiety mieszkańcy pomagają określić kluczowe potrzeby społeczne, gospodarcze i środowiskowe, a także potencjały rozwojowe powiatu.
Ponadto strategia rozwoju jest podstawą do pozyskania środków zewnętrznych.
Ankietę wypełniać można na stronie powiatu piaseczyńskiego https://powiatpiaseczynski.webankieta.pl/
Blisko 200 tys. mieszkańców, kilkadziesiąt tysięcy firm
Powiat piaseczyński leży w centralnej części województwa mazowieckiego. Składa się z sześciu gmin: Piaseczno, Góra Kalwaria, Lesznowola, Konstancin-Jeziorna, Prażmów i Tarczyn. Mieszka w nich łącznie blisko 200 tys. osób (w grudniu 2019 roku było to 188,2 tys. mieszkańców) oraz działa ok. 36 tys. podmiotów gospodarczych.
Powiat utworzono w lipcu 1952 roku. W jego skład weszły miasta: Piaseczno i Skolimów-Konstancin oraz gminy: Falenty, Jeziorna i Lesznowola z dawnego powiatu warszawskiego. Włączono też Górę Kalwarię z gminami: Czersk, Głosków, Jazgarzew, Kąty, Sobików i Wola Wągrodzka, które należały wcześniej do powiatu grójeckiego oraz gminę Mroków z powiatu grodzisko-mazowieckiego (dawnego błońskiego). Powiat zlikwidowano w wyniku reformy administracyjnej 31 maja 1975 r., a reaktywowano w dawnych granicach, ale bez gminy Raszyn 1 stycznia 1999 rok.
Najstarszą spośród miejscowości powiatu jest Czersk, który uzyskał prawa miejskie około połowy XIV wieku.
Napisz komentarz
Komentarze