W trakcie Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach w dniach 11–12 października 2023 r. burmistrz Daniel Putkiewicz odebrał dwa wyróżnienia w rankingu dwutygodnika „Wspólnota” – pisma samorządu terytorialnego. Piaseczno zostało wyróżnione spośród miast powiatowych w kategorii: „Sukces Ekonomiczny kadencji 2018–2023” oraz czwarte miejsce w kategorii „Sukces Infrastrukturalny kadencji 2018–2023”.
Rankingi stworzone zostały przez profesora Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w oparciu o szereg kryteriów. W przypadku „Sukcesu Infrastrukturalnego” pod uwagę brane były: wielkość wydatków finansowych z dotacji z unijnych programów operacyjnych – łączna kwota z lat 2018–2022, powierzchnia nowych mieszkań oddanych do użytku – liczba metrów kwadratowych w przeliczeniu na 1 000 mieszkańców (łącznie w latach 2018–2022), przyrost odsetka liczby mieszkańców podłączonych do oczyszczalni ścieków (w latach 2017–2022), przyrost odsetka mieszkańców w mieszkaniach podłączonych do kanalizacji komunalnej (w latach 2017–2021), przyrost długości ścieżek rowerowych w latach 2017–2022, udział odpadów zebranych selektywnie w relacji do ogółu zebranych odpadów komunalnych (dane za rok 2022).
Z kolei w rankingu „Sukces Finansowy” kryterium była zmiana wielkości budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2017–2022. Pod uwagę były brane wszystkie potencjalne (tzn. uwzględniające skutki obniżek podatków lokalnych) dochody, oprócz dotacji celowych i po odjęciu przekazywanych przez gminy składek na „Janosikowe”.
– Oczywiście takie wyróżnienia zawsze nas cieszą, bo potwierdzają, że podejmowane przez nas działania służą mieszkańcom i są doceniane również w tworzonych w oparciu o obiektywne dane rankingach – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz.
Miasto Przyjazne dla Biznesu
W prestiżowym konkursie miesięcznika „Forbes” Piaseczno zajęło drugie miejsce w rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu wśród miast/gmin liczących od 50 do 149 tys. mieszkańców. Gala wręczenia nagród odbyła się podczas Europejskiego Forum Samorządów Local Trends w Poznaniu 17 października 2023 r.
Przy tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę w przeliczeniu na 1000 mieszkańców: liczbę netto rejestracji nowych spółek w danym mieście/gminie (po odjęciu od nowych rejestracji upadłości i wykreśleń z rejestru), liczbę zarejestrowanych spółek zagranicznych oraz saldo migracji spółek (przeniesione do miejscowości minus wyprowadzone z niej). Temu ostatniemu czynnikowi autorzy rankingu przyznali wagę trzy razy wyższą niż pozostałym. Dane dostarczył Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.
Wyróżnienie za mobilności współdzielone
Piaseczno znalazło się też w czołówce rankingu polskich miast najbardziej przyjaznych mobilności współdzielonej. Wśród miast liczących od 30 do 100 tysięcy mieszkańców Piaseczno zajęło drugie miejsce – po Pruszkowie, a przed Słupskiem.
Stowarzyszenie Mobilne Miasto wraz z ekspertami warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej zbadało 213 miast – wszystkie, w których w 2022 roku dostępne były samoobsługowe rowery miejskie, systemy hulajnóg elektrycznych, e-skutery i car sharing. Przy opracowywaniu rankingu uwzględniono regulacje miejskie, infrastrukturę, dywersyfikację transportu oraz wykorzystanie danych i nowych technologii. W ten sposób powstał ranking „Tytuł Mobilnego Miasta”, w którym wyróżniono najlepszych.
Rankingowi towarzyszy publikacja raportu z wnioskami i rekomendacjami sposobów wspierania zrównoważonej mobilności w polskich miastach. Oceniając miasta, zespół ekspertów uwzględnił kryteria ilościowe i jakościowe. Do tych pierwszych należała różnorodność transportowych usług współdzielenia w mieście oraz gęstość oferty, tj. liczba pojazdów współdzielonych na 1 tys. mieszkańców. Ocena jakościowa dotyczyła otwartości i przyjazności miast wobec rozwiązań mobilności współdzielonej – złożyło się na nią dwadzieścia mierników w czterech obszarach. Pod lupę trafiły m.in. następujące dziedziny: regulacje i polityki miejskie, stan infrastruktury, dywersyfikacja transportu, wykorzystanie danych i technologii związanych z mobilnością współdzieloną.
Nagroda za błękitno-zieloną infrastrukturę
W jubileuszowym, dziesiątym konkursie Eco-Miasto gmina Piaseczno otrzymała wyróżnienie za błękitno-zieloną infrastrukturę. Wyróżnienie zostało przyznane za „dbałość o naturalne siedliska przyrodnicze w tkance miasta oraz za głębokie zrozumienie problemów środowiskowych”. Kapituła konkursu zorganizowanego przez UNEP/GRID-Warszawa, ośrodek afiliowany przy Programie Organizacji Narodów Zjednoczonych [ONZ] ds. Środowiska) i Ambasadę Francji, doceniła projekt błękitno-zielonej infrastruktury zrealizowany wzdłuż Traktu nad Perełką na odcinku między ulicami Kościelną i Czajewicza. Inwestycja przyczyniła się do osiągnięcia efektu ekologicznego, który polegał na ochronie naturalnego siedliska podmokłego towarzyszącego Kanałowi Piaseczyńskiemu zwanemu Perełką. Zrealizowane w 2022 roku prace polegały na uporządkowaniu terenu, usunięciu śmieci, pielęgnacji istniejącej zieleni, uzupełnieniu nasadzeń zgodnych z siedliskiem o powierzchni 500 mkw.
Gmina Piaseczno podczas gali konkursowej otrzymała też nagrodę od jednego z partnerów strategicznych konkursu Eco-Miasto. Firma Nhood Polska przekazała dla naszej gminy 12 000 zł na szkolenia z zakresu zrównoważonego rozwoju.
Napisz komentarz
Komentarze