Spędziłyśmy w Jazgarzewie wiele godzin, spisując epitafia i wyszukując najstarsze nagrobki, robiąc im zdjęcia.
W Jazgarzewie wyróżnia się najstarsza część cmentarza. Znalazłyśmy tam kilkadziesiąt starych grobów. Można je rozpoznać po płytach, nagrobkach, krzyżach, dawnej pisowni imion, czy słownictwie na epitafiach. Część z nich ma dużą wartość architektoniczną i artystyczną. Inne chociaż skromne, skrywają szczątki osób ważnych dla naszej „małej ojczyzny”. Zwróciłyśmy uwagę na piękne płyty nagrobne z piaskowca z 1864,1865 roku, krzyże żeliwne z 1891,1896 roku, fragment pomnika z napisem Ian From z 1831 roku, krzyż z napisem „Na pamiątkę poległych w Koronie i Litwie” z 1861 roku, oraz wiele innych.
Widzimy, jak ten cmentarz się zmienia, powstają nowoczesne groby i rozumiemy to. Jednak gdzieś w sercu myślimy, że szkoda, aby ta najstarsza część zmieniła swój charakter, a z czasem przestała istnieć.
Chciałybyśmy, żeby wartość historyczna cmentarza Parafii św. Rocha była zauważona, doceniona i udokumentowana.
Dlatego zwracamy się do osób, którym bliski jest los cmentarza w Jazgarzewie z prośbą o przekazanie nam informacji o dziejach tego miejsca, a także o ludziach, których historię, dokonania i zasługi dla ziemi piaseczyńskiej i dla Polski, powinniśmy znać i pamiętać.
Barbara Ignaczak i Joanna Kowalska-Nowak
kontakt tel. 22 757 05 13 mail: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze