Na potrzeby rankingu zbadano jakość życia we wszystkich polskich gminach - łącznie to 2477 gmin. Opracowanie powstało na podstawie 63 wskaźników z 10 obszarów. - Wśród badanych czynników są te dotyczące środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, rozwoju społeczno-ekonomicznego, rynku pracy, warunków mieszkaniowych i energii, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakości usług, kultury i rekreacji, a także aktywności społecznej; są takie,
na które samorządy mają wpływ, i takie, które trudno zmienić, ale na jakość życia oddziałują - wyjaśniają twórcy opracowania. - Wszystkie
razem tworzą Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce - dodają.
Jak podkreśla PAP, ranking "Gmina Dobra do Życia” powstał we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk. Nagrody przyznano gminom, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia, a są to: Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin i Kleszczów. Wyróżniono również gminy, które zajęły pierwsze miejsce w województwach.
Gminy powiatu piaseczyńskiego
W kategorii „Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu” na 8. miejscu uplasowała się gmina Lesznowola ze wskaźnikiem na poziomie 64.18, co dało jej 5. lokatę w województwie mazowieckim i 9. rankingu ogólnopolskim.
W kategorii stref podmiejskich na prawach powiatu 16. lokatę zajęła gmina Piaseczno (wskaźnik 63.01), którą sklasyfikowano na 10. miejscu na Mazowszu.
Jak informuje PAP, po raz kolejny w prace nad raportem włączył się Instytut Pokolenia, który spośród badanych wskaźników jakości życia w toku dyskusji z autorami rankingu wyłonił te, przy pomocy których samorządy mogą wpływać na poczucie szczęścia i satysfakcji rodzin mieszkających na terenie gminy. Wśród nich nie ma na wysokim miejscu gmin z naszego terenu. W pierwszej piątce znalazły się: Rzeszów, Boguchwała, Jarosław, Krynica-Zdrój oraz Kleszczów.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze