Jak zapewniają włodarze Góry Kalwarii, dzięki tej inwestycji przede wszystkim będzie mniej awarii dzięki zwiększeniu przepustowości oczyszczalni. Umożliwi to także dalszy rozwój gminy i podłączanie kolejnych dostawców ścieków.
– Rzeczywiście jest takie zapotrzebowanie, zarówno ze strony rozbudowujących miasta i miejscowości wokół niego, jak i również przedsiębiorców, którzy planują duże inwestycje w naszej gminie – mówi Arkadiusz Strzyżewski, burmistrz Góry Kalwarii.
Oczyszczalnia cały czas jest czynna, nie było możliwości wstrzymania jej pracy, ponieważ obsługuje prawie 90 procent gospodarstw w gminie. Po zakończeniu inwestycji zakład będzie mógł przyjąć dwa razy więcej ścieków niż teraz. Efektem będzie dodatkowo wyższa jakość oczyszczonych ścieków, które z oczyszczalni są odprowadzane do Wisły. Będzie to możliwe za sprawą nowego węzła do mechanicznego oczyszczania ścieków z zanieczyszczeń stałych oraz tłuszczów, a także dzięki budowie dwóch osadników wtórnych do klarowania ścieków przed ich zrzuceniem do rzeki.
Jak informuje ratusz w Moczydłowie powstaje dodatkowo nowa stacja zlewcza ścieków dowożonych. Unowocześniony zostanie również układ transportu, zagęszczania i osuszania osadu powstającego w wyniku oczyszczania nieczystości, a następnie wykorzystywanego przez rolników do upraw. Dodatkowo już za własne fundusze, Zakład Gospodarki Komunalnej zakupił halę namiotową, która przyczyni się do zmniejszenia uciążliwości zapachowej magazynowanych osadów.
Inwestycja w Moczydłowie jest największa, ale także najkosztowniejsza w historii gminy Góra Kalwaria. Koszt jej realizacji to prawie 60 milionów złotych, z czego połowę pokryje dotacja z Unii Europejskiej.
– To pierwsza tak poważna rozbudowa i modernizacja oczyszczalni od chwili jej powstania przed ponad 20 laty. Inwestycja przyczyni się do zmniejszenia awaryjności urządzeń i przede wszystkim zapewni odbiór ścieków od stale rosnącej liczby mieszkańców miasta i gminy – dodaje burmistrz Strzyżewski.
Zakończenie inwestycji zaplanowano za mniej więcej pół roku. Większość prac konstrukcyjno-budowlanych ma być wykonana w tym roku. Projekt realizuje gminna spółka ZGK Sp. z o.o.
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze