Akcje bookcrossingowe są coraz popularniejsze na terenie powiatu piaseczyńskiego.
Bookcrossing to idea bezpłatnego oddawania książek. Można je pozostawić w miejscach publicznych – np. w pociągu, parku czy kawiarni – lub specjalnie do tego przygotowanych – stolikach, półkach czy budkach telefonicznych. Coraz częściej biblioteki organizują też akcje wymian książkowych, podczas których można zdobyć nowe lektury, oddając te, których już nie chcemy. Dzięki temu książki zyskują drugie życie i popularyzowane jest czytelnictwo. W Polsce idea ta pojawiła się w październiku 2003 roku – uruchomiono wtedy dwa portale bookcrossingowe. Niepisaną zasadą akcji jest pozostawianie książek w zamian za te, które zamierzamy zabrać ze sobą do domu.
Na terenie powiatu działa kilka miejsc, w których możemy pozostawić swoje książki i znaleźć nowe lektury. W budynku Biblioteki Miasta i Gminy Piaseczno od wielu lat istnieją specjalne półki, na które trafiają lektury do wymiany. Możemy też spotkać budki, w których pozostawiane są książki – jak np. w Konstancinie-Jeziornie. Również podczas różnych imprez plenerowych możemy znaleźć stoiska z bookcrossingiem. Co jakiś czas organizowane są także wymiany książkowe w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Piasecznie.
– Akcja zaczyna przynosić owoce – mówi dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej, Danuta Kaluga. – Ludzie czekają na dzień wymiany i przychodzą z coraz większą liczbą nazbieranych do wymiany książek. Ludzie chwalą, że to cenna inicjatywa i pytają kiedy następna wymiana.
Ciekawostką z naszego lokalnego podwórka jest też akcja „Drugie życie gazet” organizowana w Zalesiu Górnym. Kolorowe czasopisma są pozostawiane na dworcu PKP, skąd mieszkańcy mogą je wziąć do domu.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze