Zwykle działalność szkolnej Rady Rodziców kojarzy nam się ze zbieraniem składek, ewentualnie zaangażowaniem w organizację różnych imprez. Tymczasem jest to jeden z ważnych, wyposażonych w określone kompetencje organów szkoły.
Wrzesień to czas pierwszych spotkań z rodzicami w szkołach. Co roku jednym z elementów tej pierwszej „wywiadówki” jest wybór członków tzw. „trójki klasowej”. Ci z kolei są (zazwyczaj jedna osoba) oddelegowani do udziału w posiedzeniach szerszego szkolnego gremium, czyli Rady Rodziców. Zaznaczyć przy tym należy, że spotkania RR nie są przeznaczone wyłącznie dla klasowych reprezentantów, przeciwnie, mogliby w nim uczestniczyć wszyscy rodzice uczniów. Niestety większość traktuje to jako kolejny przykry obowiązek, którego należy unikać jeśli tylko się da. Pozbawiając się tym samym prawa do decydowania o wielu istotnych dla życia szkoły kwestiach.
Rada Rodziców bowiem jest jednym z organów szkoły. I ma prawo współuczestniczyć w podejmowaniu niektórych decyzji na równi z pozostałymi organami: Dyrektorem, Radą Pedagogiczną oraz Samorządem Uczniowskim. Do jej kompetencji należy wydawanie opinii na temat szkolnego zestawu podręczników i programów nauczania, opiniowania powoływania różnych fundacji i stowarzyszeń działających na terenie szkoły, kwestii związanych z wprowadzeniem jednolitego stroju czy identyfikatorów. Dodatkowo organ ten wydaje opinię na temat nominacji na dyrektora czy wicedyrektora placówki, planu finansowego szkoły, wniosku dyrektora dotyczącego nagród dla nauczycieli, ale też propozycji dotyczących dodatkowych dni wolnych od szkoły. Może też wystąpić z wnioskiem do dyrektora o dokonanie oceny pracy nauczyciela albo wyrazić opinię na temat dokonanej przez dyrektora oceny dorobku nauczyciela.
I kwestia najistotniejsza. Katalog ten się nie wyczerpuje. Jak czytamy bowiem w Ustawie o Systemie Oświaty: Rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki (art. 54 ust. 1 Ustawy o Systemie Oświaty). Jeśli więc jako rodzice jesteśmy niezadowoleni z czegoś, co się w naszej szkole dzieje, warto się zaangażować w prace RR.
Napisz komentarz
Komentarze