Do zdarzenia doszło, gdy 12-letnia dziewczynka, która wracała tego dnia z lodowiska, wysiadła z autobusu i chciała przejść na drugą stronę jezdni. - Nie skorzystała jednak z przejścia dla pieszych, chociaż to znajdowało się w niedalekiej odległości. Postanowiła pokonać drogę przebiegając przez nią - relacjonuje st. asp. Magdalena Gąsowska. - Została potrącona przez dostawczą toyotę, za kierownicą której siedziała 50-letnia kobieta. Zderzenie z pojazdem spowodowało w tym przypadku niewielkie obrażenia. Sprawa swój finał będzie miała w Sądzie Rodzinnym - dodaje st. asp. Magdalena Gąsowska
Policja opublikowała film ze zdarzenia ku przestrodze dla innych i w celu przypomnienia, że nieprzestrzeganie przepisów, ich lekceważenie, może doprowadzić do tragedii. Pamiętaj, że prawa fizyki nie da się oszukać - niechroniony pieszy w zderzeniu z samochodem zawsze ma dużo mniejsze szanse.. Nie ryzykuj, bo to ryzyko na pewno się nie opłaca!
Przypominamy, że:
- pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.
- przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
- przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów.
Pieszemu zabrania się:
1. wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów:
- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
- spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2. przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3. zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
4. przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
5. chodzenia po torowisku;
6. wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7. przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
8. korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.
A kierowcom przypominamy o zakazie korzystania z telefonów w trakcie jazdy i obowiązku przestrzegania ograniczeń prędkości!
Napisz komentarz
Komentarze