Jednym z najważniejszych parametrów przy dawkowaniu wielu leków jest informacja o wadze pacjenta. W przypadku chorych, poruszających się na wózkach inwalidzkich albo osób leżących, takie dane trudno uzyskać bo ich zważenie na klasycznych wagach jest niemożliwe.
Do niedawna w przychodniach Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego nie było ani jednej wagi, która pozwalała by ustalić ile waży pacjent na wózku, ale to właśnie uległo zmianie. A to dzięki realizacji projektu w ramach budżetu obywatelskiego. Wniosek, który otrzymał środki, przygotowała Joanna Morawska, sołtyska Wólki Kozodawskiej i piaseczyńska radna. – Dla większości osób nie jest problemem zważyć się w gabinecie, aby ustalić bieżącą wagę. Jednak co z osobami, które przyjeżdżają do lekarza na wózku inwalidzkim bo mają problem zarówno z chodzeniem jak i ze staniem? – podkreślała we wniosku. – Jak zważyć osobę, która długotrwale leży chora w domu i również ma problem ze wstaniem czy siadaniem?
Wagi do kompletu
Koszt zakupu wag najazdowych to ok. 60 tys. złotych. Takie urządzenie pojawiły się już m.in. w przychodni przy ul. Fabrycznej w Piasecznie. Dzięki niemu zważyć można osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz osoby starsze. Jak podkreśla Joanna Morawska, taką wagę można też przewieźć do domu pacjenta. – Wymaga to trochę wysiłku ale jest możliwe – dodaje i przypomina, że już wcześniej udało się też wyposażyć piaseczyńską placówkę w podnośnik dla osób niepełnosprawnych oraz fotele ginekologiczne, dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. – Wagi uzupełniły to wyposażenie – dodaje Joanna Morawska. - Bardzo ważne dla osób niepełnosprawnych jest też przyjęte na ostatniej sesji rady miasta dofinansowanie transportu "od drzwi do drzwi".
Napisz komentarz
Komentarze