Reklama

Starość przyszłością narodu

Starość przyszłością narodu

Tydzień temu, 5 października, w Górze Kalwarii odbyła się inauguracyjna „Lotna Szkoła Rad Seniorów”.
Piętnaście Rad Seniorów z Mazowsza, m.in. z Serocka i Ostrołęki, wzięło udział w panelach konferencyjnych i warsztatowych na temat profesjonalnej działalności Rad Seniorów. Gospodarzem spotkania była Rada Seniorów w Górze Kalwarii oraz Burmistrz Góry Kalwarii Dariusz Zieliński.
Spotkanie było pierwszym z cyklu Lotnej Szkoły Rad Seniorów. Organizuje je Fundacja Zaczyn ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu RP ASOS. Mają one na celu wyposażenie istniejących mazowieckich Rad Seniorów w kompetencje pozwalające na skuteczne działanie w przestrzeni lokalnej oraz budowanie potencjału wspólnych działań w skali województwa.
W 2013 roku do ustawy o samorządzie gminnym została wprowadzona nowa instytucja – gminne rady seniorów. Po co? Jest to zinstytucjonalizowane narzędzie służące do aktywizacji starszych obywateli, zwiększające ich zaangażowanie w życie społeczne. Gminne władze natomiast mogą wykorzystać rady seniorów jako źródło informacji o potrzebach osób starszych.
Polityka senioralna w Polsce to zagadnienie, w którym jest jeszcze wiele do zrobienia. W dodatku jest to jak najbardziej w interesie ludzi młodych. Dane dotyczące demografii nie budzą wątpliwości, jak powiedział na spotkaniu w Górze Kalwarii Przemysław Wiśniewski – prezes Fundacji ZACZYN, która działa na rzecz włączania osób starszych w aktywności obywatelskie, nasze ulice za kilkadziesiąt lat będą siwe, bo społeczeństwo po prostu się zestarzeje.
Dzisiaj osoby 60+ stanowią w Polsce 22% społeczeństwa, w 2030 roku będzie to 33%, a w 2050 roku 40%. Połowa rodzących się dzisiaj obywateli dożyje setki.
– W naszej gminie 25% społeczeństwa stanowią osoby powyżej 60. roku życia – poinformował na spotkaniu burmistrz Dariusz Zieliński.
– Starzejące się społeczeństwo to nie jest problem, tylko wyzwanie – powiedział Przemysław Wiśniewski. – Problemem jest natomiast jakość ich życia – dodał.
W 2015 roku Polska zajęła przedostatnie miejsce w Europie pod względem jakości życia seniorów (badanie The Global Age Watch Index). Ostatnie miejsce zajęła Grecja, która w tym czasie pogrążona była w kryzysie, co miało duży wpływ na pogorszenie jakości życia dużej części społeczeństwa, w tym tego starszego.
Rada Seniorów w Górze Kalwarii działa od 23 lutego 2016 roku. Jaki jest jej cel?
– Zbudować wspólnotę. Prawdziwą, zaangażowaną, dobrze poinformowaną. Byśmy nie bali się siebie nawzajem, nie szkodzili sobie. Byśmy szli w jednym szeregu, by starość nie była tylko samotnym siedzeniem przed telewizorem czy wyłącznie opieką nad wnukami – mówią w wywiadzie umieszczonym na stronie internetowej Rady Seniorów z Góry Kalwarii przewodnicząca Rady Elżbieta Banasiak i sekretarz Ryszard Lutomirski.
W trakcie I Lotnej Szkoły Rad Seniorów w konferencji i w warsztatach na temat polityki senioralnej i budżetu Rad Seniorów wzięło udział 80 osób. Dowiedzieli się oni m.in. skąd czerpać fundusze na działalność rady i wysłuchali tych, którym już się takie środki udało pozyskać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama