Perły Mazowsza to prestiżowy konkurs, który już od kilku lat docenia osoby i organizacje przyczyniające się do rozwoju lokalnej społeczności. Na poziomie gmin o wyróżnieniach decydowali mieszkańcy województwa mazowieckiego, na poziomie powiatowym była to kapituła honorowa.
Święto lokalnej wspólnoty
Gala finałowa dziewiątej edycji plebiscytu odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie. Zgromadziła ponad 600 zaproszonych gości. Imprezę poprowadzili: Katarzyna Klimaszewska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tarczynie oraz Jarosław Mika, prezes Fundacji Inkubator Lokalnych Inicjatyw.
Uroczystego otwarcia gali dokonała Dorota Lisicka, burmistrz Tarczyna.
– W mazowieckim pejzażu jest coś wyjątkowego – to ludzie. To właśnie oni są bohaterami dzisiejszego wieczoru. Doskonale wiemy, że o bohaterach snuje się wiele opowieści. Dziś zaczynamy jedną z nich – o ludziach, którzy potrafią patrzeć dalej i widzieć więcej. Mieszkańcy naszych gmin tworzą coś niezwykle cennego – lokalną wspólnotę. Nie czekają na lepsze czasy – to oni są lepszym czasem dla innych. Każda z naszych gmin może być dumna z takich osób, bo wspólnota nie tworzy się sama – podkreśliła.
Konkurs odbył się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego - Adama Struzika, który w liście skierowanym do uczestników plebiscytu pogratulował wszystkim laureatom, których zasługi i kreatywność, przyczyniają się do rozwoju całego regionu. Wyraził również nadzieję, że „zdobycie tak wyjątkowych nagród będzie powodem do satysfakcji oraz stanie się motywacją do dalszej wytężonej pracy”.

Uznanie dla najlepszych
- Za nami sześć gal powiatowych, na których poznaliśmy laureatów pereł gmin – powiedziała Katarzyna Klimaszewska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tarczynie.
- Dziś poznamy Perły Powiatowe. O ich wyborze decydowała kapituła składająca się z prezydentów, burmistrzów, wójtów, laureatów poprzedniej edycji i ekspertów Grono ponad 60 osób obradowało, rekomendując poszczególne kandydatury, a na końcu oddając głosy i wyłaniając zwycięzców w poszczególnych powiatach – dodał Jarosław Mika, organizator konkursu.
Redaktor naczelny sieci tygodników „Przegląd” Łukasz Szymański zwrócił uwagę na rosnącą popularność plebiscytu oraz zaangażowanie mieszkańców. Podkreślił, że konkurs odgrywa coraz większą rolę w lokalnej społeczności o czym świadczy fakt, że w tym roku do Pereł Mazowsza dołączyły dwa kolejne powiaty.
Podczas gali wręczono nagrody dla przedsiębiorców, ludzi kultury, sportu i turystyki, którzy zostali uznani za najlepszych w swoich powiatach. Laureaci konkursu to osoby i instytucje, które swoimi działaniami budują pozytywny wizerunek Mazowsza i inspirują innych do rozwoju. Poznaliśmy 36 nagrodzonych.

Perły w poszczególnych powiatach
Wśród nagrodzonych z Powiatu Garwolińskiego znaleźli się: firma Hanarol z Tyrzyna, Teatr „Niby nic”, UKS Iskra Pilawa, Leśna Ścieżka Przyrodniczo-Kulturowa z Huty Garwolińskiej, Festiwal Filmów Ekologicznych „On Earth” oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Urzekające”.
Nagrody trafiły do osób, firm i inicjatyw z Powiatu Grodziskiego. Perłami nagrodzono: Centrum Rehabilitacji Domowej Justyna Radlińska, pracownię ceramiczną w willi Waleria przy Milanowskim Centrum Kultury, Otwarte Mistrzostwa Milanówka i Powiatu Grodziskiego w Tenisie Ziemnym, willę Walerię z Milanówka, Charytatywny Piknik Bezdomniaków Żabiowolskich, Grodziski Festiwal Permakultury.
Z Powiatu Otwockiego nagrody otrzymali: Medyk Otwock, Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna, Nina Bartnicka, Lawendowa Siwianka, Zagroda Kubajkowo, Domowe Hospicjum Dziecięce „Promyczek”.
W Powiecie Piaseczyńskim wyróżniono: Poradnie Centrum Zmian, Stowarzyszenie „Dziki Zryw”, Sportowy Klub Jeździecki „BestHorses”, Sanktuarium Świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego, Kalwaryjski Dzień Sąsiada – Rodzinny Piknik Ekologiczny, inicjatywę „Ucieknij Depresji”.
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych z Powiatu Pruszkowskiego znaleźli się: Jowita Sobczyk „Sala Zabaw Kangurek” Koło Gospodyń Wiejskich „Młochowianki”, Akademia Jeździecka Dawidy, Piotr Tomaszewski, który prowadzi w mediach społecznościowych profil „Przyroda w obiektywie Piotra”, Andrzej Zawistowski i Kawiarnia „Szczęśliwa Siódemka”, która otrzymała dwie Perły Mazowsza, m.in. za Aktywność Społeczną.
W Powiecie Warszawskim Zachodnim nagrody odebrali: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lesznie, Festiwal Twórczości Artystycznej „Feta”, Agnieszka Stanicka, pionierka nordic walking i organizatorka wielu rajdów i imprez sportowych, Muzeum Ziemi Błońskiej, Kampinoskie Przygody – Magdalena Włoszycka, OSP Błonie.

Perły Popularności, czyli nagroda Top of the Top
Wyróżniono także pięć najbardziej aktywnych inicjatyw, firm i osób w każdej kategorii.
Perły Przedsiębiorczości zdobyli: Jowita Sobczyk i Sala Zabaw Kangurek z Piastowa, Drogeria Anna z Góry Kalwarii, Sam u Jacka z Góry Kalwarii, firma Hanarol z Michałowic oraz Centrum Zdrowia z Piaseczna.
Perły Kultury otrzymali: Dni Pilawy 2024 z Pilawy, Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna z Wiązowny, Skarby Celestynowa – Biennale Twórców Gminy Celestynów z Celestynowa, Monika Muszka z Nadarzyna oraz Teatr „Niby nic”.
W kategorii "Sport" Perłami Mazowsza wyróżniono: Agnieszkę Stanicką ze Starych Babic, Julię Kielak z Błonia, UKS Iskrę Pilawa z Pilawy, Uczniowski Klub Sportowy „Dwójka” z Góry Kalwarii oraz Klaudię Jagusiak z Nadarzyna.
Perły Turystyki zdobyli: Sanktuarium Świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego z Góry Kalwarii, Leśna Ścieżka Przyrodniczo-Kulturowa w Hucie Garwolińskiej, Farma Iluzji z Trojanowa, Muzeum Ziemi Błońskiej oraz Willa Waleria – Śladami Dawnych Mieszkańców z Milanówka.
Perły Energii i Kultury otrzymali: Festiwal Permakultury z Grodziska Mazowieckiego, Ekologiczny Żłobek z Karczewa, Kampinoskie Przygody -Magdalena Włoszycka, Kalwaryjski Dzień Sąsiada – Rodzinny Piknik Ekologiczny z Góry Kalwarii i Andrzej Zawistowski z Raszyna.
Perły Aktywności Społecznej trafiły do: Izabeli Banasiak-Matusik z Góry Kalwarii, Michała Sztelmacha z Żelechowa, Magdaleny Łyszcz, liderki Szlachetnej Paczki z Lesznowoli, Stowarzyszenia Aktywni Lesznowola z Lesznowoli oraz Elżbiety Woźniak-Sionek z Parysowa.
Najbardziej aktywni kandydaci we wszystkich kategoriach zdobyli 48509 głosów na ogólnie 117 tys. oddanych.
-Wielki szacunek za tę inicjatywę i za te głosy. Takie wydarzenia budują inicjatywę w każdej z gmin. A nagrodzeni to są Najlepsi z Najlepszych! - zaznaczył Piotr Kandyba, poseł na Sejm RP.

Prawdziwe Perły Mazowsza!
Tytuł Perły Mazowsza 2024 roku w kategorii Przedsiębiorczości otrzymała Jowita Sobczyk i Sala Zabaw Kangurek z Piastowa. Perłę Kultury zdobyła Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna z Wiązowny Perła Sportu została wręczona Agnieszce Stanickiej ze Starych Babic, a Perłę w kategorii Turystyka otrzymało Sanktuarium Świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego z Góry Kalwarii. Perłę Energii i Kultury otrzymał Festiwal Permakultury z Grodziska Mazowieckiego.

Uhonorowanie lokalnych talentów
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów, władz regionalnych oraz wielu znamienitych gości. Plebiscyt „Perły Mazowsza” to wyjątkowa inicjatywa, której celem jest uhonorowanie osób, organizacji oraz instytucji mających kluczowy wpływ na rozwój, promocję i budowanie tożsamości regionalnej. To okazja do pokazania wyjątkowych osiągnięć oraz wielu różnorodnych i wartościowych talentów.
Zobacz galerię zdjęć z Gali w Tarczynie:
Zapis live z Gali w Tarczynie:
Czytaj też:
Napisz komentarz
Komentarze