Reklama

Urzeczeni Urzeczem

W niedzielę 23 czerwca wszyscy fani kultury Urzecza powinni zawitać do Góry Kalwarii, gdzie odbędzie się wyjątkowa impreza związana tematycznie z tym mikroregionem!
Urzeczeni Urzeczem

Źródło: Archiwum Zespołu

Na wydarzenie pod nazwą „Góra URZECZA” zaprasza stowarzyszenie Miłośnicy Kultury Urzecza oraz Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii.  

– To już trzecia edycja „Góry URZECZA”. W tym roku wystąpi 12 zespołów ludowych, które zaprosiliśmy na to wydarzenie. Będą koncerty, potańcówka, ale też warsztaty rękodzielnicze i ciepła, rodzinna atmosfera, która zawsze towarzyszy tym spotkaniom. Podczas festiwalu wystąpi m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ludowego URZECZEni, który w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia – mówi Katarzyna Jarosz, prezes Stowarzyszenia. 

Zespół Pieśni i Tańca Ludowego URZECZEni powstał w 2014 roku z inicjatywy Pani Barbary Jabłońskiej, ówczesnej prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku. Obecnie zespół działa w ramach Stowarzyszenia Miłośnicy Kultury Urzecza. Członkowie są pełni pasji i zapału, ale bardzo potrzebują wsparcia. Mimo dotacji z urzędu, darowizn i występów, które wspierają cele statutowe, Zespół mierzy się z brakiem funduszy na zakup nowych strojów regionalnych.

– Obecnie stroje, w których występujemy, należą do TOnZ-u. Z uwagi na to, że niebawem będziemy musieli je oddać, zbieramy środki na zakup nowych. Zależy nam na odtworzeniu dawnych strojów, które będą służyły przez wiele lat w promowaniu mikroregionu Urzecza, potrzebujemy na ten cel około 90 tys. zł – przyznaje Katarzyna Jarosz.

Uszycie jednego stroju to około 4,5 tys. zł. 

– Nasze stroje mają hafty z motywami roślinnymi w kolorze czarnym – na rękawach koszul damskich i chustach czepcowych. Mężczyźni mają sukmany i żupany, które wykonane są z sukna granatowego i czerwonego. Damskie kamizelki i spódnice wykonane są z materiałów używanych do szycia zasłon i w celach tapicerskich – wylicza Katarzyna Jarosz.

Obecnie zespół liczy 15 osób, ale cały czas dochodzą nowi członkowie, a we wrześniu tego roku planowane jest uruchomienie naboru do Zespołu. Czy trzeba umieć śpiewać i tańczyć, żeby zostać członkiem?

– Trzeba umieć się dobrze bawić. Próby są dla nas najprzyjemniejszą częścią spotkań, bo lubimy ze sobą spędzać czas, zawsze jest bardzo rodzinnie i wesoło– przyznaje Katarzyna Jarosz.

Wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Ludowego URZECZEni zapraszamy w niedzielę na wydarzenie „Góra URZECZA”, a z okazji 10-lecia istnienia życzymy samych sukcesów!

Czytaj także: 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama