Piaseczyńsko-Grójecki Oddział Rejonowy PCK zachęca do oddania krwi podczas zbiórki. Krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie stanie na parkingu, tuż przed urzędem przy ul. Kościuszki 5.
Wejście do krwiobusa będzie od strony skweru Kisiela. Oddawanie krwi będzie możliwe w godzinach od 9.00 do 13.00.
Których grup krwi brakuje najbardziej?
Stan zapasów RCKiK w Warszawie wskazuje, że najmniej zapasów krwi dotyczy grup 0 Rh- i A Rh-. Póki co ich stan określany jest jako średni, jednak okres wakacyjny to najgorszy czas dla banków krwi. Latem dochodzi do wielu wypadków, brakuje natomiast krwiodawców. Można więc spodziewać się, że z każdym dniem zapasy te będą się kurczyć.
Zbiórka krwi w Piasecznie - kto może ją oddać?
Krew mogą oddawać osoby zdrowe, nieprzyjmujące na stałe żadnych leków, w wieku od 18 do 65 lat, które dzień przed pobraniem krwi przestrzegały diety, nie spożywały alkoholu. Osoby wypoczęte, wyspane, które ważą co najmniej 50 kg.
Zbiórka krwi w Piasecznie - kto nie może oddać krwi?
Krwi nie mogą oddawać osoby, które przeszły żółtaczkę (B i C) lub chorują na wirusa HCV, czy HIV, a także mają wady serca (poza wadami wrodzonymi całkowicie wyleczonymi), chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego, czy stan po zawale. Dyskwalifikuje także niewydolność krążenia, miażdżyca znacznego stopnia, choroby pochodzenia naczyniowo-mózgowego (np. stan po udarze mózgu), czy choroby układu nerwowego.
Ponadto, jak informuje Ministerstwo Zdrowia, obecnie obowiązuje dyskwalifikacja krwiodawców z powodu sytuacji epidemiologicznej w związku z występowaniem dwóch rodzajów wirusów.
Chodzi o zakażenia Wirusem Zachodniego Nilu - osoby powracające z prowincji Sewilla (Hiszpania) są dyskwalifikowane na 28 dni.
Drugi powód dyskwalifikacji to wirus Dengi, który uniemożliwia oddawanie krwi przez osoby powracające z wymienionych poniżej terenów przez 28 dni:
- Egipt
- Argentyna
- departamenty zamorskich Francji: Martynika, Gwadelupa
- Malediwy
- Jamajka
- Mauritius
- Saint Lucia
- Saint-Martin
- Singapur
- Sri Lanka
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
Jak podaje RCKiK, w ubiegłym roku w Polsce krew oddało 638 000 osób, co dało 1 500 000 jednostek tej życiodajnej tkanki i jej składników.
Napisz komentarz
Komentarze