Przyszłość Ośrodka Wisła w Zalesiu Górnym zależy od tego, na jak długi okres powiat zdecyduje się wydzierżawić te tereny, za jaką sumę oraz komu.
Wraz z końcem roku zakończy się trzyletni okres dzierżawy rekreacyjnej części Ośrodka Wisła obecnemu inwestorowi. Przypomnieć należy, że to z inicjatywy kilku młodych miłośników sportów wodnych Ośrodek Wisła znowu ożył. Obecni inwestorzy od początku mówili o tym, że szanse na konkretne zmiany dawałaby wieloletnia dzierżawa. W trzyletnim okresie nikt nie zainwestuje bowiem dużych pieniędzy.
W związku z tym uchwała, która pojawiła się na wrześniowej sesji rady powiatu, dotycząca dzierżawy terenów OW na 18 lat, wzbudziła spore zainteresowanie radnych. W związku z licznymi pytaniami, na które radni chcieli otrzymać odpowiedź, zanim wyrażą zgodę na wieloletnią dzierżawę powiatowego mienia, postanowiono zdjąć uchwałę z porządku obrad i dać wszystkim szansę na bliższe zapoznanie się z tą kwestią.
Będzie w końcu plan?
W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie Komisji Strategii Gospodarczej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Zaproszono na nią nie tylko obecnych dzierżawców, ale również wiceburmistrza Piaseczna Daniela Putkiewicza. Ten ostatni przybliżył zgromadzonym projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz realny termin, w którym może on zostać uchwalony. Plan obejmuje spory obszar Lasów Chojnowskich, znacznie wykraczający poza sam teren zajmowany przez Ośrodek Wisła.
– Ponieważ gmina przeprowadziła konsultacje z mieszkańcami i plan jest zgodny z ich oczekiwaniami, są szanse, że nie będzie problemów z uzgodnieniami, a wtedy są szanse na finalizowanie prac nad planem wiosną przyszłego roku – poinformował Putkiewicz.
W planie uwzględniono obszary z dopuszczalną zabudową do 12 i 14 metrów. Miałyby to być obiekty hotelowe, gastronomiczne lub sportowe zlokalizowane na terenach, na których obecnie już znajdują się tego typu zabudowania. Planowana jest także budowa parkingu wielopoziomowego. Kwestie te zostały już uzgodnione z Lasami Państwowymi – Nadleśnictwem Chojnów, bowiem spora część terenów objętych planem jest własnością Skarbu Państwa zarządzaną przez Lasy Państwowe właśnie. W tym również część terenu przeznaczonego przez powiat pod dzierżawę. Stąd maksymalny okres dzierżawy kończy się w roku 2034, bowiem wówczas kończy się okres 30 lat, na który powiat wydzierżawił część działek od Lasów Państwowych – Nadleśnictwo Chojnów.
Hotel raczej nie wchodzi w grę
Obecni dzierżawcy nie ukrywają, że są zainteresowani przedłużeniem umowy, ale uzależniają to zarówno od okresu umowy, jak i jej szczegółowych warunków. Przyznają, że mają środki na rozwój, ale na razie szczegółów nie chcą ujawniać, bo jak wiadomo dzierżawca zostanie wyłoniony drogą konkursu.
– Chcielibyśmy podjąć się rewitalizacji części wypoczynkowej – mówił Łukasz Kuligowski. – Na pewno zadbać o bazę gastronomiczną, w tym utworzyć jedną restaurację całoroczną.
Przyznali, że o budowie hotelu przy 18-letniej dzierżawie nie ma mowy, bo nikt w to nie zainwestuje. Zwłaszcza, że gośćmi Ośrodka są głównie mieszkańcy okolic Warszawy, raczej niezainteresowani pobytem w hotelu. Nie chcą go również mieszkańcy Zalesia Górnego.
– Na pewno wszystkie budynki wymagają remontów – zauważył Kuligowski. – Jeśli będzie sroga zima, to wiele z nich ulegnie dalszej degradacji.
Przewodniczący Komisji Kazimierz Porębski przyznał, że radni traktują opinię obecnych dzierżawców jako podpowiedź, co jest w ogóle realne do zrealizowania na tym terenie.
W planach na jutrzejszą sesję rady powiatu uchwała dotycząca zgody na wydzierżawienie Ośrodka Wisła się nie znalazła. Kiedy taką decyzję podejmą radni, by otworzyć Zarządowi Powiatu drogę do szukania nowych dzierżawców tego terenu, na razie nie wiadomo.
Napisz komentarz
Komentarze