W poniedziałek w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja dotycząca programu rewitalizacji Piaseczna.
Konferencję rozpoczął Daniel Putkiewicz, wiceburmistrz Piaseczna. O Projekcie opowiedziała Honorata Kalicińska, a Jacek Gralczyk mówił o idei rewitalizacji oraz o wnioskach z przeprowadzonych warsztatów i Open Space w Piasecznie.
– Z warsztatów w Piasecznie wyniknęła ciekawa rzecz. Niektóre „białe plamy” związane z kulturą, czyli tam, gdzie piaseczyńska, zinstytucjonalizowana kultura nie dociera, to obszary, gdzie mieszkańców stać na własne książki, więc nie korzystają z bibliotek, a ze spektakli teatralnych, wystaw itd. korzystają w Warszawie – powiedział Jacek Gralczyk, który prowadził warsztaty dla 6 grup złożonych z liderów społecznych.
Karolina Koguciuk oraz Miłosz Gibas opowiedzieli natomiast o problemach i działaniach młodzieży.
– Młodzież nie ma gdzie przebywać w tym mieście, nie ma gdzie się poczuć dobrze – powiedział Miłosz Gibas. Zaznaczył jednocześnie, że w Piasecznie młodzież ma ogromną przestrzeń do działania i faktycznie jest aktywna.
Interaktywna mapa Piaseczna
Piotr Kalbarczyk natomiast opowiedział o interaktywnej mapie, która jest efektem półtorarocznej pracy urzędników i mieszkańców, na której, poza ewidencją gruntów, nałożone są m.in. obszary problematyczne i te, które kwalifikują się do Projektu rewitalizacji z 2016 roku. Widać na niej obszar zdegradowanej zieleni, miejsca niebezpieczne wynikające z danych policji i straży miejskiej oraz obszary, w których mieszkańcy mają ograniczony dostęp do kultury. Zostały również zaznaczone miejsca, gdzie zdawalność egzaminów szkolnych jest poniżej średniej krajowej oraz dane z MOPS-u.
Dzięki nałożonym danym e-mapa ukazuje obszar, który najpilniej wymaga rewitalizacji.
Na mapie zaznaczono także ścieżki oraz szlaki rowerowe.
Na koniec konferencji odbyła się dyskusja z mieszkańcami na temat problemów miasta.
W zasadzie dyskusja z mieszkańcami jest punktem programu przy rewitalizacji. To w końcu projekt, który jest dla nich.
Na sali UMiG pojawiło się wiele osób, choć od 80-tysięcznego miasta, przy tak dobrze rozgłoszonym wydarzeniu, można byłoby oczekiwać więcej. Było jednak wiele osób z różnych grup społecznych, od młodzieży po seniorów, od przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych po właścicieli kamienic w centrum „starego” miasta oraz wielu innych. Okazuje się, że problemy są właściwie wspólne.
Piaseczno nie jest przyjazne
Piaseczno z poruszanych problemów mieszkańców jawi się przede wszystkim jako miasto im nieprzyjazne. Brak ławeczek, brak ścieżek rowerowych, piękna poczekalnia dworca zamykana o 20, choć ostatni pociąg do Warszawy odjeżdża chwilę przed północą, a w stronę Czachówka chwilę po północy. Z poczekalni korzystają również pasażerowie autobusów ZTM, które też po godzinie 20 jeszcze kursują. Bardzo problematyczny jest również brak toalet publicznych w mieście.
Toaleta na parkingu koło UMiG ma powstać, o czym pisaliśmy niedawno, ale to nie rozwiązuje problemu w innych częściach miasta, gdzie dostępna jest tylko ta na dworcu – zamykanym o 20.
Rozpoczęła się rewitalizacja parku, trwa przebudowa kanału Perełki pod Skwerem Kisiela, a jak wiadomo po jej zakończeniu rozpocznie się rewitalizacja samego Skweru. Górki Szymona i Plac Piłsudskiego to doskonałe przykład miejsc, w których po rewitalizacji ludzie zaczęli spędzać swój wolny czas. Czy te miejsca oraz te, które właśnie powstają, wystarczą, aby miasto stało się przyjazne? Na pewno będzie przyjaźniejsze, z wypowiedzi mieszkańców wynika jednak, że to nie wystarczy.
– W Łodzi w betonowej przestrzeni miejskiej powstały tzw. parklety, czyli miejsca parkingowe zamienione w strefę odpoczynku dla pieszych. Drewniane ławeczki wraz z zielenią w donicach. Może to też jest dobry pomysł dla Piaseczna – podpowiedział Jacek Gralczyk.
Miejsca parkingowe w naszym mieście to jednak kolejny ogromny problem, który wymaga dalszej dyskusji.
Prace nad aktualizacją Lokalnego Programu Rewitalizacji w Piasecznie trwają. Wciąż można zgłaszać swoje problemy i uwagi na adres mailowy Honoraty Kalicińskiej: [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze