Radny pod koniec 2024 roku złożył interpelację do burmistrza w sprawie budowy sklepu.
– Mieszkańcy ul. Osiedlowej w Józefosławiu zostali bezpośrednio dotknięci budową sklepu Netto, a tym samym konsekwencjami wynikającymi z jego funkcjonowania. Zgodnie z deklaracjami Inwestora, Gmina Piaseczno oraz Starostwo Powiatowe w Piasecznie uznały tę inwestycję za obiekt nieuciążliwy. Nie przeprowadzono żadnych konsultacji społecznych z mieszkańcami, którzy będą najbardziej dotknięci negatywni skutkami tej inwestycji – napisał we wstępie radny Dłużniewski.
Mieszkańcy zaniepokojeni
Maciej Dłużniewski podkreśla, że jedyne spotkanie w sprawie budowy sklepu odbyło się z II zastępcą Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno, ale już po wydaniu pozwoleń na realizację inwestycji. Radny dodaje, że drogi w okolicy powstającego sklepu nie są przystosowane do ruchu pojazdów ciężarowych.
– Ulica Osiedlowa, będąca drogą wąską i pozbawioną chodników oraz tras rowerowych, nie jest w żadnej sposób przystosowana do obsługi pojazdów ciężarowych, co zwiększa ryzyko wypadków i stwarza bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, szczególnie dzieci – zauważa we wniosku radny.
Mieszkańcy obawiają się o to, że dostawy towarów wpłyną negatywnie na ich jakość życia – ze względu na hałas i potencjalne zniszczenia infrastruktury drogowej. W sprawie budowy sklepu napisała do nas również jedna z mieszkanek Józefosławia.
– Brak barier dźwiękochłonnych, rażące i mocne oświetlenie funkcjonujące całą noc, dostawy ciężkimi samochodami, a budynki, tak jak wspomniałam, odsunięte są tylko 6 m od inwestycji – napisała zaniepokojona kobieta.
Odpowiedź urzędu
Na interpelację radnego Macieja Dłużniewskiego odpisał wiceburmistrz Robert Widz. Podkreślił, że według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. Osiedlowej może powstać zabudowa jednorodzinna z dopuszczeniem nieuciążliwych usług jako wbudowanych w budynki mieszkalne lub jako obiekty wolnostojące w szczególności w zakresie handlu, obsługi finansowej, biur czy gastronomii. II Zastępca Burmistrza zwrócił także uwagę na fakt, że to starostwo powiatowe nadzoruje proces wydawania pozwoleń na budowę. Podkreślił także, że Inwestor podpisał z gminą porozumienie.
– Zgodnie z zapisami porozumienia Inwestor zobowiązał się do przebudowy ul. Osiedlowej na odcinku od ul. Cyraneczki – napisał wiceburmistrz. – Obecnie procedowane jest pozwolenie na rozbudowę tego fragmentu ul. Osiedlowej. Zgodnie z zapisami przedmiotowego porozumienia wszelkie koszty powstałe w związku z tą inwestycja, zarówno na etapie projektowym, jak i wykonawczym, ponosi tylko i wyłącznie Inwestor. Prace te prowadzone są w ścisłej koordynacji z Gminą, finalnie wszelkie nakłady poczynione w zakresie rozbudowy układu komunikacyjnego mają być przekazane na majątek Gminy nieodpłatnie z zachowaniem 60-miesięcznej gwarancji właściwego usunięcia wad i usterek – dodaje Robert Widz.
Bez ciężarówek?
Wiceburmistrz rozwiał też niepokoje mieszkańców w kwestii samochodów ciężarowych.
– Ruch pojazdów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony nie będzie dozwolony z wyłączeniem pojazdów służb miejskich i obsługi sklepu, w związku z projektowanym znakiem B-5 (zakaz wjazdu samochodów ciężarowych przekraczających masę 3,5 tony – przyp. red.). Ograniczenia tonażowe obowiązywać będą na ul. Osiedlowej i nowo budowanej ulicy Kuropatwy, zatem nie przewidujemy obsługi sklepu Netto od tych ulic – zapewnił wiceburmistrz Rober Widz.
W podsumowaniu II Zastępca Burmistrza podkreślił, że na pytania postawione przez radnego Macieja Dłużniewskiego powinno odpowiedzieć starostwo. Niemniej Robert Widz zapewnił, że gmina również zwróci się do inwestora z prośbą o udzielenie odpowiedzi na niepokojące mieszkańców kwestie.
Napisz komentarz
Komentarze