Mobilny „Pamięciownik” zawita do Góry Kalwarii. Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii znalazł się w gronie pięciu instytucji, do których dotrze mobilny pawilon wystawienniczy Centrum Archiwistyki Społecznej.
Czym jest „Pamięciownik”?
Projekt pod nazwą „Pamięciownik” przygotował CAS. Jest to mobilny pawilon, w którym zaprezentowane zostaną wspomnienia mieszkańców miejscowości, do której zawita. W pierwszej edycji akcji wybrano pięć z pięćdziesięciu instytucji. Wśród nich znalazł się Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii!
– Bardzo chcieliśmy znaleźć się w gronie pięciu miejscowości, które odwiedzi „Pamięciownik”, więc kiedy dostaliśmy wiadomość o wyborze, radość była ogromna! Zgłoszeń było aż 50, więc konkurencja była spora, ale udało się – i to dla nas naprawdę ważne. Tym bardziej cieszy nas ten wybór, bo w tym roku Góra Kalwaria obchodzi 355. rocznicę nadania praw miejskich. To doskonały moment, żeby na nowo odkryć lokalną historię i zachęcić mieszkańców do jej współtworzenia. Nasze archiwum społeczne Góra Wspomnień działa już od kilku lat, ale brakowało nam impulsu, który pomógłby nam skuteczniej dotrzeć do mieszkańców i zaangażować ich w ten projekt. Czasem trudno jest przekonać ludzi, że ich rodzinne fotografie czy wspomnienia mogą być cennym elementem historii miasta. Liczymy, że udział w „Pamięciowniku” pozwoli nam przełamać ten impas, pobudzi zaangażowanie mieszkańców i sprawi, że nasze archiwum nabierze nowej energii – powiedziała nam Monika Zacharkiewicz, kierowniczka promocji i marketingu Ośrodka Kultury.
Jak mieszkańcy mogą włączyć się w projekt?
W piątek 21 lutego pracownicy Ośrodka Kultury wzięli udział w spotkaniu dotyczącym „Pamięciownika”. Teraz czas na przygotowanie działań lokalnych, które będą współtowarzyszyć pojawieniu się mobilnego pawilonu w gminie.
– To będzie wyjątkowa wystawa, bo stworzą ją sami mieszkańcy Góry Kalwarii. My jedynie zainicjujemy cały proces, ale to ich wspomnienia i zdjęcia będą główną treścią ekspozycji. W mobilnym pawilonie „Pamięciownik” znajdą się tablice, na których umieścimy zeskanowane kopie przyniesionych przez nich fotografii. Już przed przyjazdem pawilonu przygotujemy kilka zdjęć dotyczących ważnych miejsc i wydarzeń, żeby dać wystawie początek. Ale to mieszkańcy zdecydują, jak dalej się potoczy – ich wspomnienia zapisane na kartkach również będą częścią ekspozycji. Dzięki temu powstanie żywy obraz Góry Kalwarii widzianej oczami jej mieszkańców, a cała wystawa będzie się rozwijać na ich oczach – podkreśla Monika Zacharkiewicz.
Napisz komentarz
Komentarze