W minioną środę na Górce Szczęśliwickiej w Warszawie odbył się II Mazowiecki Mityng w Narciarstwie Zjazdowym Olimpiad Specjalnych. Organizatorem imprezy sportowej był Mazowiecki Oddział Olimpiad Specjalnych przy współpracy z Klubem Sportowym Olimpiad Specjalnych „KOMANDOS” Piaseczno.
Gminę Piaseczno reprezentowała trzynastoosobowa grupa młodzieży
z Klubu Sportowego Olimpiad Specjalnych „KOMANDOS” Piaseczno. Młodzież startowała w trzech konkurencjach: w slalomie gigancie, zjeździe swobodnym oraz sprincie na 10 m, z podziałem na kategorie wiekowe. Impreza została otwarta zjazdem z górki sztandaru Olimpiad Specjalnych Polska. W tym roku poczet sztandarowy składał się z reprezentantów gminy Piaseczno, Sergiusza Kondraciuk oraz Damiana Gawrycha. Gościem honorowym mityngu była pani Iga Korzeniowska, wieloletnia działaczka Olimpiad Specjalnych Polska, przedstawicielka Oddziału Świętokrzyskiego.
Choć pogoda nie rozpieszczała zawodników jak i organizatorów impreza przebiegała bardzo sprawnie, a startująca młodzież po każdym zjeździe była zadowolona i szczęśliwa. Po zawodach zawodnicy i opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek.
Reprezentacja gminy Piaseczno wywalczyła aż 6 medali po dwa w każdym kolorze. Złoty medal w slalomie gigancie wywalczył Sergiusz Kondraciuk, broniąc tytuł Mistrza Mazowsza z poprzedniego roku, oraz Patryk Lipiec w sprincie na 10 m. Srebrny medal zdobyty został przez Dawida Pala w sprincie na 10 m oraz Patrycję Lemechę w zjeździe swobodnym. Z brązowymi krążkami w slalomie gigancie wrócił Damian Gawrych oraz Eryk Laskowski.
Należy wspomnieć, że Polska jest pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął oficjalną działalność jeszcze na początku lat osiemdziesiątych. W Olimpiad Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ponad 17,5 tysiąca zawodników zrzeszonych w 507 klubach, w 18 Oddziałach Regionalnych, mając do wyboru 24 dyscypliny sportowe, letnie i zimowe. Idea Olimpiad Specjalnych narodziła się w Stanach Zjednoczonych, a jej początki sięgają lat sześćdziesiątych XX wieku, jest skierowana do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Założycielką ruchu była Eunice Kennedy Shriver, siostra ówczesnego prezydenta Johna Kennedy’ego.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze