Rozpoczął się projekt Łączy nas Wisła piaseczyńskiego WOPR, który w ramach inicjatywy chce opracować koncepcję zagospodarowania istniejącej infrastruktury nadrzecznej Wisły na terenie powiatu.
Wisła to królowa polskich rzek. Położenie naszego powiatu sprawia, że największa polska rzeka powinna być naszą główną albo chociaż jedną z głównych atrakcji turystycznych i najważniejszym miejscem rekreacji dla mieszkańców. Patrząc na jakość i stan jej nadrzecznej infrastruktury, można się natomiast pokusić o stwierdzenie, że jest co najmniej zapomniana. Na szczęście są ludzie, którzy o niej pamiętają i starają się przypomnieć o niej szerszej grupie.
Infrastruktura jest, ale jakby jej nie było
Wisła jest naturalną granicą dwóch z sześciu gmin powiatu – Góry Kalwarii i Konstancina-Jeziorny. Na ich terenie istnieje już jakaś infrastruktura, którą można z głową zagospodarować tak, aby zaczęła służyć mieszkańcom i turystom. Zarówno tym, którzy chcą po prostu wypocząć nad wodą, jak i wodniakom, którzy chcą stąd wystartować i popływać, albo tym, którzy płynąc Wisłą, chcą się zatrzymać na naszym terenie i odpocząć czy pozwiedzać.
Istniejąca jakaś infrastruktura jest dokładnie „jakaś”. Są to ostrogi, w lepszym lub gorszym stanie, porty, pomosty, na które strach wejść, albo slipy, które zagrażają bezpieczeństwu slipujących. Brakuje natomiast jakiejkolwiek ławki czy tablicy informacyjnej od strony wody oraz na lądzie, która mogłaby informować turystów, co można zwiedzić w okolicy czy jak dojść do miasta. Istotne są także pomosty, które zapewnią bezpieczne zejście na kajak czy łódkę, oraz slipy, aby te łódki można było wodować.
WOPR opracuje koncepcję
Opracowaniem koncepcji zagospodarowania istniejącej infrastruktury nadrzecznej zajmie się Piaseczyńskie WOPR, które wygrało niedawno rozstrzygnięty konkurs powiatowy dla organizacji pozarządowych (o rozstrzygnięciu konkursu pisaliśmy w nr 140. PP). WOPR wydaje się najlepszą organizacją do tej czynności, nikt bowiem w powiecie nie zna Wisły i istniejącej infrastruktury tak dobrze jak oni.
W piątek 24 marca odbyły się pierwsze konsultacje z zainteresowanymi. Poza mieszkańcami i przedsiębiorcami, którym poprawienie istniejącej infrastruktury pomoże w prowadzeniu działalności, pojawili się wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski, wiceburmistrz Góry Kalwarii Marek Rutowicz oraz radny z Konstancina Kazimierz Wojdak. Dr Piotr Rytko, prezes Piaseczyńskiego WOPR omówił na spotkaniu cele Projektu, planowane zadania oraz obecny stan infrastruktury nadrzecznej.
WOPR zamierza m.in. zinwentaryzować istniejącą infrastrukturę, wypromować swój projekt, tak aby mieszkańcy, w tym również wodniacy, wędkarze, środowiska turystyczne i kulturalne wzięli udział w opracowaniu koncepcji, konsultacje z mieszkańcami oraz przedstawicielami samorządów gmin nadwiślańskich naszego powiatu, odwiedzić istniejące przystanie kraju, np. we Włocławku, opracować koncepcję oraz oczywiście przedstawić ją.
– Jesteśmy przekonani, że projekt Łączy nas Wisła przyniesie realne korzyści dla mieszkańców naszego powiatu. Kolejne spotkanie już niebawem, tym razem nad Wisłą, zaczynamy od Królewskiego Lasu – napisało Piaseczyńskie WOPR na swoim Facebookowym profilu.
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze