Przy każdej próbie wypłaty gotówki mieszkańcy powinni mieć się na baczności.
Wyraz „skimming” pochodzi z języka angielskiego i odnosi się do przestępstwa polegającego na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej należącej do danej osoby w celu stworzenia duplikatu oryginalnej karty. Fałszywa karta działa identycznie jak ta należąca do prawowitego właściciela, a wszelkie transakcje nią dokonywane obciążają jego konto.
Zaawansowana technika kradzieży
Istnieją dwa rodzaje tego przestępstwa: skimming w placówce handlowej (np. w sklepie czy na stacji benzynowej) oraz skimming bankomatowy. W pierwszym przypadku karta kopiowana jest przez sprzedawcę, który zazwyczaj nie może poznać kodu PIN, więc kopie mogą być wykorzystane tylko, gdy karty nie wymagają autoryzacji. O wiele bardziej niebezpieczny jest drugi rodzaj, który dotyczy bankomatów. Złodzieje instalują w maszynach specjalistyczne urządzenia, dzięki którym mogą skopiować pasek magnetyczny, a także wykraść kod PIN. Odbywa się to za pomocą nakładek na bankomat – jedna część znajduje się w miejscu, gdzie wsuwa się kartę, a druga, z kamerą, podwieszana jest w górnej części urządzenia. Właśnie ten drugi rodzaj procederu dotknął w ostatnim czasie mieszkańców naszego powiatu. W internecie pojawiło się wiele ostrzeżeń.
– Uwaga mieszkańcy! Docierają do mnie informacje o tzw. „skimmingu”, czyli skanowaniu kart kredytowych podczas wypłaty gotówki z bankomatu – uważajcie szczególnie na bankomat Euronet przy Starej Papierni! – napisał na Facebooku radny gminy Konstancin-Jeziorna Tomasz Nowicki.
Zachować czujność
Policja potwierdza, że problem istnieje i udziela rad, które mogą uchronić nas od stania się ofiarami kradzieży.
– Niestety w ostatnich dniach na naszym terenie stwierdziliśmy 7 takich przestępstw zarówno w Konstancinie-Jeziornie, ale również w Lesznowoli i w Górze Kalwarii. Bardzo dużo takich nieautoryzowanych kradzieży odnotowano w ostatni weekend w Warszawie – mówi nam Oficer Prasowy KPP w Piasecznie komisarz Jarosław Sawicki. – Po informacji o próbie nieautoryzowanego pobrania bank informuje klienta, a ten powinien natychmiast zawiadomić policję tzn. złożyć zawiadomienie, co jest niezbędne do działania w celu odzyskania straconych pieniędzy. Ze swojej strony bank, jeśli jest to np. nakładka na klawiaturę czy kamera itp. (na bankomacie), informuje policję. To oczywiście tak w skrócie. Moja rada: jeżeli pobieramy gotówkę z bankomatu, najlepiej róbmy to z placówek, do których możemy wejść nawet nocą. Zasłaniajmy ręką wbijany numer lub korzystajmy z bankomatów, w których nie trzeba wsuwać karty – dodaje.
Więcej szczegółów dotyczących tego, jak uniknąć skimmingu można znaleźć na stronie internetowej policji. Aby mieć pewność, że nie zostaniemy okradzeni, powinniśmy za każdym razem zachowywać czujność i zwracać uwagę na ewentualne wzbudzające podejrzenia elementy zamontowane na bankomacie. Zdaje się, że czasy, kiedy mogliśmy bezrefleksyjnie wypłacić gotówkę z bankomatu, już minęły.
Napisz komentarz
Komentarze