Reklama

Doświadczeni pracownicy to wartość

Doświadczeni pracownicy to wartość

Polscy pracodawcy coraz bardziej doceniają starszych pracowników. I słusznie – mają sporo zalet, są odpowiedzialni, doświadczeni i mogą wiele nauczyć młodszych kolegów.

 

Powolniejszy, mniej wydajny, trudniej się uczy – to częste opinie o starszych pracownikach. To jednak mity. Wystarczy przyjść na spotkanie jakiegokolwiek Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW), które zrzeszają osoby 60+. Czuć tam energię i pasję. Seniorzy uczą się często zupełnie nowych rzeczy, np. obsługi komputera, chociaż wielu z nich już wcześniej zadawało kłam terminowi „wykluczenie cyfrowe”.

Energię i aktywność starszych ludzi doskonale ukazują też rady seniorów, działające na terenie naszego powiatu. Rady skupiły wokół siebie ludzi przedsiębiorczych i skutecznych, którzy potrafią dla siebie wiele wywalczyć i zorganizować.

Nie jest też absolutnie niczym szokującym grupa seniorów spacerujących z kijkami do nordic walkingu lub uczęszczających na kurs tańca.

Osoby powyżej 55. roku życia to pracownicy z doświadczeniem zarówno życiowym jak i zawodowym, którego młodzi ludzie nie mogą mieć. Posiadają większą wiedzę, ale są także bardziej cierpliwi, odporni na stresujące sytuacje. Są lepiej zmotywowani i prezentują lepszą organizację pracy, są dokładniejsi.

Czy to oznacza, że lepiej zatrudnić starszego pracownika niż młodszego? Absolutnie nie. Pracodawca nie powinien jednak odrzucać kandydata z uwagi na jego wiek. Każda firma natomiast powinna tworzyć zespoły dobierając pracowników w różnym wieku i o różnorodnym doświadczeniu.  Badania pokazują, że takie podejście do zatrudnienia, powoduje zmniejszenie rotacji pracowników i zwiększy poziom efektywności.

Osoby 55+ latami zdobywają doświadczenie i rozwijają talenty. W zespole o zróżnicowanym wieku stają się doskonałymi mentorami, nauczycielami i wzorem dla młodszych, często dopiero wchodzących na rynek pracy osób.

Przede wszystkim jednak w sytuacji, kiedy na rynku pracy brakuje pracowników, a nie pracy, nie można pomijać w zatrudnieniu wciąż zwiększającej się grupy społecznej. Żyjemy coraz dłużej, osób po 55. roku życia nie sposób dzisiaj nazwać seniorami, wydłuża się okres aktywności zawodowej. W przeciwieństwie do dwudziestolatków, rzadko decydują się na emigrację.  Dużą ich zaletą, poza doświadczeniem, jest więc stabilność. Pracodawcy, którzy do tej pory nie chcieli zatrudniać osób po pięćdziesiątce będą musieli prędzej czy później zmienić swoje nastawienie. A naprawdę warto, bo firmy z wielopokoleniowym zespołem to często silne i nowoczesne miejsce pracy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama