Reklama

Piękny urząd

Piękny urząd
Portal Bryła.pl opublikował listę najpiękniejszych obiektów użyteczności publicznej w Polsce. Znalazł się na nim m.in. ratusz w Konstancinie-Jeziornie.

Urzędy i sądy w Polsce kojarzą się z nudnymi, szarymi budynkami, nieprzyjaznymi ani dla pracowników ani dla petentów. Nawet jeżeli powstaje nowy budynek użyteczności publicznej, to raczej jest to toporna budowla, niepasująca do otoczenia, często szkodząca ładowi przestrzennemu, z którym w polskich miasteczkach i tak jest ogromny problem – za przykład może posłużyć piaseczyński budynek sądu.

Urząd Miasta i Gminy Konstancina-Jeziorny zaprojektowała pracownia BBGK Architekci. Ratusz znalazł się na liście Bryły wśród najpiękniejszych budynków użyteczności publicznej w Poznaniu czy Białymstoku.

Nikogo, kto widział konstanciński ratusz, nie powinno dziwić umieszczenie go na takiej liście.

– Budynek nowego ratusza powstał w chaotycznym otoczeniu północnych przedmieść Konstancina-Jeziorny. Położony z dala od najbardziej atrakcyjnej, południowej części miasta, trochę na uboczu – informuje BBGK Architekci. – Zlokalizowanie tak ważnego budynku użyteczności publicznej w tym miejscu ma szansę zmienić geografię Konstancina. Ratusz świadomie odcina się od otoczenia. Ma zapoczątkować tworzenie ładu przestrzennego, jednocześnie eksponować porządek wewnątrz urzędu.

Architektura konstancińskiego ratusza wpisuje się jednak w regionalny krajobraz; jak tłumaczą architekci, wykorzystano ceramiczną cegłę z charakterystycznym rombowym reliefem, ceramika natomiast używana była dla gmachów administracji miejskiej. Geometryczny detal zainspirowały z kolei mazowieckie detale wentylacji budynków gospodarczych.

Ratusz przy Piaseczyńskiej 77 można zaliczyć do budynków pasywnych, czyli takich, w których stosuje się rozwiązania mające na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji.

Urząd w Konstancinie-Jeziornie pokazuje, że budynki użyteczności publicznej, także mogą zostać zaprojektowane przez najlepszych architektów (BBGK jest m.in. autorem budynku Muzeum Katyńskiego, który znalazł się w finale międzynarodowego konkursu architektonicznego oraz budynku mieszkalnego Sprzeczna 4 w Warszawie, który znalazł się na 6. miejscu znanego konkursu portalu Bryła.pl – Bryła Roku), i mogą – a nawet powinny – stanowić początek i wzór, dla ładu przestrzennego i dobrej architektury w okolicy.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama