Reklama

Przyjaciele pszczół

Przyjaciele pszczół
Gmina Piaseczno została uznana za miejsce przyjazne pszczołom, dlatego otrzymała tablicę edukacyjną na temat pszczół. Co takiego robi gmina aby pomóc pszczołom?

Od pewnego czasu gmina Piaseczno gatunki miododajne przy planowaniu i wykonaniu nasadzeń drzew i krzewów. Sadzi się również rośliny jednoroczne w zmianach wiosna, lato, jesień, zima, co zapewnia  pszczołom pożywienie przez dłuższy czas. W planach jest też założenie kilku łąk kwietnych. W gminie Piaseczno jest też wielu aktywnych pszczelarzy, którzy prowadzą na jej terenie kampanię informacyjną zarówno w szkołach, jak i na terenie sołectw i ogródków działkowych.

– Zaprosiliśmy samorządy, aby przyłączyły się do naszej akcji „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”. Przystępując do Manifestu gminy deklarowały różne działania na rzecz ochrony pszczół, w tym zakładanie Miejsc Przyjaznych Pszczołom – informuje organizator akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Do Manifestu przystąpiło wiele samorządów z całej Polski, w tym Piaseczno.

– Przystąpiliśmy do niego, żeby zadbać o dobro owadów zapylających i wdrożyć działania, które sprzyjają ich ochronie. W ten sposób dołączyliśmy do grona prawie 200 gmin z całej Polski, które podpisały Manifest i wraz z nimi staliśmy się częścią przyjaznej pszczołom społeczności  – poinformował Urząd Miasta i Gminy Piaseczno.

Aby dołączyć do Manifestu, gminy musiały założyć Miejsca Przyjazne Pszczołom, w których występują rośliny nektaro- i pyłkodajne, dobrane tak, aby okresy ich kwitnienia zapewniały ciągłość pożywienia dla pszczół. Przy pielęgnacji gminnych terenów zielonych stosować naturalne nawozy i środki ochrony roślin oraz edukować społeczność, m.in. przez zachęcanie ich do tworzenia Miejsc Przyjaznych Pszczołom w ogrodach, na tarasach i balkonach. Gmina sprzyjająca pszczołom powinna również dbać o zachowanie różnorodności biologicznej na swoim terenie.

Tablica edukacyjna stanęła 05na skwerku przy Młynarskiej.

– Tablica, którą otrzymaliśmy jest dwustronna i spełnia dwie funkcje: informuje, jak każdy z nas może dbać o te pożyteczne owady sadząc rośliny przyjazne pszczołom, ale jest też okazją do nauki poprzez zabawę. Dzięki ruchomym kostkom można poznać niektóre gatunki pszczół i kwiaty zapewniające im pokarm – informuje UMiG Piaseczno.

Bycie "pszczołoprzyjaznym" samorządem w zasadzie nic nie kosztuje. Wystarczy chcieć, mieć dobrą wolę i myśleć.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama