Powstał projekt ustawy, która umożliwi samorządom wprowadzenie szczepień jako punktowanego kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. Trwa zbiórka podpisów pod projektem.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, autorami projektu ustawy są aktywista i społecznik Robert Wagner oraz prawnik Marcin Kostka z Wrocławia.
Podczas rekrutacji do żłobków i przedszkoli samorządy przyznają punkty. Punktowanymi kryteriami są m.in. miejsce zamieszkania, rozliczanie podatków w danej gminie, liczba rodzeństwa, niepełnosprawność dziecka lub rodzica. Wagner i Kostka chcą, aby gminy miały możliwość dopisania do listy kryteriów szczepienia.
– Parę lat temu próbowała to zrobić Częstochowa. Skończyło się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który orzekł, że obecne prawo na to nie pozwala – przytacza wypowiedź Roberta Wagnera PAP.
Aktywiści chcieli takie rozwiązanie wprowadzić także we Wrocławiu, jednak urzędnicy uznali, że według obowiązujących przepisów nie da się wprowadzić szczepień na listę możliwych kryteriów. Stąd pomysł zmiany prawa.
Projekt uwzględnia zwolnienie z tego kryterium dzieci, które nie mogą być zaszczepione z powodu przeciwskazań medycznych.
Pomysł Wagnera i Kostki ma służyć przede wszystkim profilaktyce.
– Dziś na świecie mamy ponad 40 tys. zachorowań na odrę, a to tylko jedna z chorób. Wolimy zapobiegać, niż później leczyć – mówi PAP Robert Wagner.
Aby projekt trafił do Sejmu, potrzeba 100 tys. podpisów.
W zeszłym roku Naczelna Izba Lekarska przesłała do ministra zdrowia petycję, w której apelowała o podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia obowiązku przedstawienia przed przyjęciem do żłobka, przedszkola oraz szkoły zaświadczania potwierdzającego wykonanie u dziecka szczepień obowiązkowych.
– Obowiązek taki chroniłby zdrowie dzieci, które zostały poddane szczepieniom obowiązkowym, ograniczając ich kontakt z osobami niezaszczepionymi, a także stanowiłby dodatkowy bodziec do poddania szczepieniom dzieci dotychczas niezaszczepionych – czytamy w petycji.
Szczepienia są obecnie obowiązkowe. Za nieszczepienie dzieci grozi kara grzywny, zazwyczaj w wysokości 200 – 700 zł. Zaszczepialność jest w Polsce wysoka, ponad 95%, przy czym barierą bezpieczeństwa jest 90% zaszczepionej ludności. Poniżej tej bariery powstaje groźba epidemii, a wówczas nawet zaszczepione jednostki są narażone na zachorowanie.
Statystyki dla Polski nie są jednak dobre. Mimo wysokiej zaszczepialności, liczba odmów szczepień wciąż rośnie. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w 2002 r. było to 2,2 tys. odmów, ale w 2016 r. już 23 147.
Reklama
Data dodania:
19.09.2018 04:00
KATALOG FIRM
- Budownictwo, dom i ogród
- Finanse
- Gastronomia i catering
- Kultura i Sztuka
- Komunikacja i Transport
- Komputery i Internet
- Zdrowie
- Agencje marketingowe & Reklama
- Motoryzacja
- Salony kosmetyczne, fryzjer
- Edukacja - przedszkola, szkoły, zajęcia dodatkowe
- Hotelarstwo - noclegi, sale, przyjęcia
- Sport & rekreacja
- Turystyka
- Media lokalne
- Galerie Handlowe
- Usługi
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze