Reklama

Dwuwładzy nie będzie

Dwuwładzy nie będzie
PKW dała wytyczne dotyczące zaprzysiężenia nowych włodarzy gmin, miast i powiatów.

Związek Miast Polskich już jakiś czas przed wyborami zwracał uwagę na problem, wywołany zmianą ordynacji wyborczej. Przepisy nowej ordynacji w połączeniu z kalendarzem wyborczym komplikują realizację dwóch różnych artykułów ustawy o samorządzie gminnymi. Art. 20 mówi, że „pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po upływie kadencji rady”. A ta kończy się dla „starych” rad 16 listopada 2018 r. Z kolei art. 29 tej samej ustawy określa, że prezydent/burmistrz/wójt obejmuje obowiązki z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania na sesji, którą komisarz wyborczy zwołuje na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów na wójta, burmistrza czy prezydenta.

To by mogło oznaczać, że zaprzysiężenia nowego włodarza gminy dokonywałaby stara rada, a co więcej „stary” wójt czy burmistrz również swoją kadencję kończy 16 listopada, więc przez pewien okres miałaby istnieć dwuwładza. Państwowa Komisja Wyborcza zajęła w końcu stanowisko, w którym zobowiązała komisarzy wyborczych do zwołania sesji nowo wybranej rady w ciągu 7 dni od zakończenia kadencji odchodzącej i podczas tejże sesji przyjęte ma być również ślubowanie wójtów, burmistrzów czy prezydentów. Sesje rad gmin i powiatów odbędą się więc w okresie od 19 do 23 listopada. Na pierwszej sesji rady powiatu radni wybiorą też spośród siebie zarządu powiatu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama