Festiwal Otwarte Ogrody to impreza, która od kilku lat odbywa się w podwarszawskich miejscowościach.
Pierwsza edycja miała miejsce w 2005 roku. Miastem, które wyszło z inicjatywą tego typu wydarzenia, była Podkowa Leśna. Założeniem imprezy jest promowanie idei ochrony dziedzictwa narodowego i kulturalnego oraz zrównoważonego rozwoju miast-ogrodów. Podczas Festiwalu odbywają się pokazy, warsztaty, wystawy i koncerty, które mają zintegrować lokalną społeczność i pokazać, że w najbliższej okolicy mieszkają ciekawi i kreatywni ludzie. Promuje się także zamknięte na co dzień lub podupadające zabytki. Historia miejscowości odgrywa podczas Otwartych Ogrodów ważną rolę.
W powiecie piaseczyńskim aż dwie miejscowości mogą poszczycić się statusem miasta-ogrodu, bez którego nie może odbywać się Festiwal. Konstancin-Jeziorna i Zalesie Dolne od lat organizują Otwarte Ogrody.
W Zalesiu Dolnym już po raz ósmy będziemy mogli wziąć udział w Festiwalu Otwarte Ogrody. Organizatorem imprezy jest Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego. Na pomysł zorganizowania tego wydarzenia w Zalesiu Dolnym wpadli członkowie TPZD.
– W 2006 roku kilku członków Towarzystwa wybrało się do Podkowy Leśnej, gdzie pierwszy raz braliśmy udział w Otwartych Ogrodach. To była druga edycja Festiwalu. Idea bardzo nam się spodobała, uznaliśmy, że to jest to, czego potrzebują miasta-ogrody jak Konstancin-Jeziorna czy właśnie Zalesie Dolne – przyznaje Mira Walczykowska, wiceprzewodnicząca TPZD. – Pomysłodawcy tej imprezy stwierdzili, że to świetny pomysł, by rozszerzyć ją na inne miejscowości i tak w 2008 roku Otwarte Ogrody pojawiły się w powiecie piaseczyńskim.
Festiwal Otwarte Ogrody w Zalesiu Dolnym to dwa dni kulturalnych wydarzeń. W pięknych okolicznościach przyrody mieszkańcy mogą podziwiać obrazy i rzeźby, brać udział w wystawach, słuchać muzyki i rozmawiać nie tylko o sztuce.
– Program Festiwalu doskonale wpisuje się w specyfikę takich miejscowości jak Zalesie Dolne. Pozwala on na spotkania z niezwykłymi ludźmi i na upowszechnianie wiedzy o historii Zalesia. Dzięki Festiwalowi możemy wejść do pięknych ogrodów, zamkniętych na co dzień, możemy porozmawiać z ich właścicielami. Otwarte Ogrody integrują lokalną społeczność. Festiwal ma wielu fanów i sympatyków. Przyjeżdżają na niego ludzie z Piaseczna, Warszawy i innych miast-ogródów. Ciągle pojawiają się nowi chętni, którzy chcieliby otworzyć swoje ogrody, mamy wiele propozycji wystaw czy koncertów, które mogłyby się odbywać w tym czasie. Festiwal to przede wszystkim świetny program edukacyjny, bardzo unikalny, bo skupiony na tym, co lokalnie. Dzięki niemu możemy w przystępny sposób pokazać ludziom historię Zalesia. Mogą zobaczyć ciekawe miejsca i interesujących ludzi. Nie bez przypadku wybieramy posesje na Otwarte Ogrody – każda z nich wiąże się z historią Zalesia – bez historii nie byłoby tego miejsca – zapewnia Mira Walczykowska.
Co roku program zalesiańskiego Festiwalu obejmuje kilka wydarzeń, które odbywają się w ciągu dwóch dni. W tym roku impreza odbędzie się w ostatni weekend sierpnia – 29 i 30.
– Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla fanów tematów przyrodniczo-ekologicznych przygotowaliśmy ogród Piotra Wolskiego na ul. Modrzewiowej 25. Pojawią się dwa ogrody artystyczne – w Kolonii Artystycznej będzie można zobaczyć dwie wystawy, a u profesora Adama Myjaka obejrzeć rzeźby. Na zakończenie imprezy proponujemy ogród historyczny w domu „Zośki”. Poza tym pojawi się wiele wydarzeń towarzyszących – koncertów, wystaw – i kilka niespodzianek – zachęca Mira Walczykowska.
Zapraszamy Państwa do letniego spaceru po pięknych ogrodach. Następna taka okazja dopiero za rok.
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze