Nauczycielski strajk to duże wyzwanie dla dyrektorów i samorządowców. Na razie jednak sytuacja jest opanowana.
Dopiero w niedzielę późnym wieczorem okazało się, że do strajku jednak dojdzie. Jak podkreślają samorządowcy i dyrektorzy szkół, tak naprawdę skala protestu jest znana w poszczególnych placówkach dopiero w momencie przyjścia nauczycieli do pracy i podpisania listy strajkowej. Co więcej, lista może każdego dnia ulec zmianie. Część nauczycieli wyraziła na przykład gotowość zawieszenia strajku na czas egzaminu, gdy zajdzie taka organizacyjna konieczność.
– Mam dylemat moralny, bo oczywiście uczniowie są dla mnie najważniejsi i chciałabym, żeby nie mieli dodatkowego stresu, czy egzaminy się odbędą czy nie. Z drugiej strony mam poczucie, że to „łamanie strajku” – powiedziała nam jedna z lesznowolskich nauczycielek.
W poniedziałek rano, ku radości dyrektorów i samorządowców, rodzice przyprowadzili do szkół i przedszkoli naprawdę niewiele dzieci. To pozwoliło zapewnić im opiekę w większości placówek. Stało się tak również w prowadzonych przez powiat szkołach specjalnych w Piasecznie i Łbiskach.
– Około 20% nauczycieli w szkołach specjalnych nie strajkuje i przy obecności kilku-kilkunastu dzieci są w stanie zapewnić im odpowiednia opiekę – poinformowała nas w poniedziałek rano członkini zarządu powiatu Ewa Lubianiec. Zarówno dyrektorzy placówek, jak i samorządowcy dziękują rodzicom za wsparcie, zrozumienie i zapewnienie opieki dzieciom we własnym zakresie.
Na wysokości zadania stanęły też gminne ośrodki sportu i kultury oraz biblioteki. W wielu miejscach organizowane są bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży. W trakcie strajku można przyjść na basen, do kina czy na koncert. Organizowane są zajęcia sportowe i różnego rodzaju warsztaty. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach gmin i poszczególnych instytucji.
Ile potrwa strajk, nie wiadomo. Wiadomo, że zgodnie z terminarzem w środę 10 kwietnia gimnazjaliści powinni napisać humanistyczną część egzaminu. Dyrektorzy zrobili wszystko, by zorganizować egzaminy w wyznaczonym terminie i w powiecie piaseczyńskim gimnazjaliści przystępują do egzaminu we wszystkich szkołach. Opiekę w tym czasie mogą sprawować sami dyrektorzy, nauczyciele, którzy nie przystąpili do strajku, nauczyciele-emeryci czy inne osoby z wykształceniem pedagogicznym. Zwłaszcza w dniach egzaminów istotne jest więc, by w szkołach przebywało jak najmniej uczniów, co pozwoli wykorzystać niestrajkującą kadrę pedagogiczną do zorganizowania egzaminu.
Informacje o sytuacji w poszczególnych szkołach trzeba śledzić na bieżąco na ich stronach internetowych. Zachęcamy również do śledzenia naszej strony, gdzie będziemy aktualizować informacje w miarę ich spływania.
Przeczytaj!
- Park Zachodni – psy, libacje, negliż. Co naprawdę jest tu problemem?
- Zapłacimy za parkowanie na Fabrycznej
- Przegląd Piaseczyński, wydanie 520
- Lesznowolskie L-ki za darmo dla mieszkańców Piaseczna!
- Majówka ze zlotem food trucków w Piasecznie!
- Basen w Piasecznie nabiera kształtów! Sprawdzamy, co dzieje się na budowie
- Jaka przyszłość czeka Willę Hryniewieckich?
- Ruszają prace nad wyborem trasy Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej – cztery warianty do analizy
- Czy prom między Gassami a Karczewem znów wypłynie na Wisłę?
- Wyłączenia prądu w Piasecznie i okolicach
Napisz komentarz
Komentarze