Zaczniemy od miejsc Szlaku Głównego Krainy Jeziorki, jednak będziemy go opisywać w częściach – jego trasa wynosi bowiem ponad 77 km. W miejsca, które opiszemy, można także dotrzeć samochodem. Polecamy również aplikację na telefon Kraina Jeziorki oraz stronę internetową Krainy, gdzie znajdują się m.in. mapy. W urzędach gmin, które znajdują się w Krainie, powinny znajdować się także drukowane mapy Krainy (należy ich szukać w biurach promocji lub pytać w recepcji).
Szlak Główny Krainy Jeziorki biegnie zgodnie z nurtem Jeziorki, zaczynając od jej źródła w Dębinach Osuchowskich w gminie Mszczonów, biegnąc przez gminy Pniewy, Grójec, Prażmów, Tarczyn, Piaseczno, Konstancin-Jeziorna, aż do ujścia Jeziorki na Wiśle, we wsi Obórki. My jednak zaczniemy od ujścia Jeziorki i w pierwszej części skończymy w Oborach.
Obórki to wieś na Urzeczu, gdzie Jeziorka wpada do Wisły. Do 1959 roku wpadała do Wilanówki, która płynie dzisiaj w zarośniętym korycie, jednak do połowy XX wieku była potężną rzeką, która zalewała okoliczne domy. W latach 30. XX wieku zbudowano śluzę, która nie powstrzymała wylewania Wilanówki.
Niedaleko Obórek znajduje się Kępa Okrzewska, kolejna olęderska osada z XVIII wieku, w której zachował się niewielki cmentarz z kilkoma nagrobkami osadników olęderskich. Jest to cmentarz powstały w zastępstwie nekropolii z Kępy Oborskiej, zniszczonej podczas budowy wałów wiślanych w 1847 r.
Z Obórek udajemy się wzdłuż Wisły do Ciszycy, znanej z przepięknej piaszczystej plaży. Tutaj znajdują się też pozostałości mostu przez Wisłę, łączącego Ciszycę ze Świdrami Małymi (obecnie Józefów), zniszczonego w 1940 i 1944 roku. Pozostałości to kilka drewnianych pali wystających nad brzegiem Wisły. Łatwo do nich trafić; wystarczy iść ścieżką będącą przedłużeniem asfaltowej drogi nr 721, która znajduje się w śladzie traktu prowadzącego do mostu.
Z Ciszycy jedziemy do Gassów, gdzie w sezonie funkcjonuje prom do Karczewa. Gassy były jedną z ważniejszych wsi Urzecza, obecnie od lat odbywa się tu Flis Festiwal. Tutaj możemy zboczyć z trasy, aby obejrzeć Czernidła, w których można podziwiać m.in. piękne nasadzenia wierzbowe, charakterystyczne dla Urzecza, oraz wieś Łęg, gdzie znajdziemy pozostałości wiatraka i osady młyńskiej.
Z Gassów szlak prowadzi do Obór, groblą przez łąki. Najpierw po lewej stronie mijamy prywatne lotnisko, a później po prawej stronie ruinę jednostki specjalnego przeznaczenia, wykonującej polecenia Ministra Spraw Wewnętrznych – Jednostek Nadwiślańskich.

W Oborach znajduje się dwór wybudowany w latach 1681-1688, prawdopodobnie projektu Tylmana z Gameren. Wybudował go Jan z Wielopola, w miejscu starszego drewnianego dworu. Dwór od 2015 roku był zamknięty, obecnie można tam organizować wesela, konferencje i inne imprezy. W Oborach możemy też podejść do przepięknego dawnego spichlerza z XIX wieku. Do ogrodzonego terenu dworu i parku nie można jednak wejść.
Napisz komentarz
Komentarze