Kraina Jeziorki to ponad 400 km tras rowerowych, biegnących przez dolinę Jeziorki oraz nadwiślańskie Urzecze. Przez cały sezon rowerowy będziemy przybliżać ciekawe miejsca Krainy.
Zaczniemy od miejsc Szlaku Głównego Krainy Jeziorki, jednak będziemy go opisywać w częściach – jego trasa wynosi bowiem ponad 77 km. W miejsca, które opiszemy, można także dotrzeć samochodem. Polecamy również aplikację na telefon Kraina Jeziorki oraz stronę internetową Krainy, gdzie znajdują się m.in. mapy. W urzędach gmin, które znajdują się w Krainie, powinny znajdować się także drukowane mapy Krainy (należy ich szukać w biurach promocji lub pytać w recepcji).
Szlak Główny Krainy Jeziorki biegnie zgodnie z nurtem Jeziorki, zaczynając od jej źródła w Dębinach Osuchowskich w gminie Mszczonów, biegnąc przez gminy Pniewy, Grójec, Prażmów, Tarczyn, Piaseczno, Konstancin-Jeziorna, aż do ujścia Jeziorki na Wiśle, we wsi Obórki. My jednak zaczniemy od ujścia Jeziorki i w pierwszej części skończymy w Oborach.
Obórki to wieś na Urzeczu, gdzie Jeziorka wpada do Wisły. Do 1959 roku wpadała do Wilanówki, która płynie dzisiaj w zarośniętym korycie, jednak do połowy XX wieku była potężną rzeką, która zalewała okoliczne domy. W latach 30. XX wieku zbudowano śluzę, która nie powstrzymała wylewania Wilanówki.
Niedaleko Obórek znajduje się Kępa Okrzewska, kolejna olęderska osada z XVIII wieku, w której zachował się niewielki cmentarz z kilkoma nagrobkami osadników olęderskich. Jest to cmentarz powstały w zastępstwie nekropolii z Kępy Oborskiej, zniszczonej podczas budowy wałów wiślanych w 1847 r.
Z Obórek udajemy się wzdłuż Wisły do Ciszycy, znanej z przepięknej piaszczystej plaży. Tutaj znajdują się też pozostałości mostu przez Wisłę, łączącego Ciszycę ze Świdrami Małymi (obecnie Józefów), zniszczonego w 1940 i 1944 roku. Pozostałości to kilka drewnianych pali wystających nad brzegiem Wisły. Łatwo do nich trafić; wystarczy iść ścieżką będącą przedłużeniem asfaltowej drogi nr 721, która znajduje się w śladzie traktu prowadzącego do mostu.
Z Ciszycy jedziemy do Gassów, gdzie w sezonie funkcjonuje prom do Karczewa. Gassy były jedną z ważniejszych wsi Urzecza, obecnie od lat odbywa się tu Flis Festiwal. Tutaj możemy zboczyć z trasy, aby obejrzeć Czernidła, w których można podziwiać m.in. piękne nasadzenia wierzbowe, charakterystyczne dla Urzecza, oraz wieś Łęg, gdzie znajdziemy pozostałości wiatraka i osady młyńskiej.
Z Gassów szlak prowadzi do Obór, groblą przez łąki. Najpierw po lewej stronie mijamy prywatne lotnisko, a później po prawej stronie ruinę jednostki specjalnego przeznaczenia, wykonującej polecenia Ministra Spraw Wewnętrznych – Jednostek Nadwiślańskich.
W Oborach znajduje się dwór wybudowany w latach 1681-1688, prawdopodobnie projektu Tylmana z Gameren. Wybudował go Jan z Wielopola, w miejscu starszego drewnianego dworu. Dwór od 2015 roku był zamknięty, obecnie można tam organizować wesela, konferencje i inne imprezy. W Oborach możemy też podejść do przepięknego dawnego spichlerza z XIX wieku. Do ogrodzonego terenu dworu i parku nie można jednak wejść.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze