Reklama

Skansen na miarę XXI wieku

Skansen na miarę XXI wieku

Autor: Wystrój wnętrz i otoczenie zabytkowych budynków zmienia się wraz z rytmem świąt kościelnych, prac polowych oraz pór roku

W Muzeum Wsi Radomskiej  przeniesiecie się do innego świata. Stare chaty, dwory, wiatraki czy młyn z doskonale zachowanym wnętrzem to tylko część ekspozycji. Są tu też kury oraz jedyna w Polsce kolekcja ciągników SAM, a to wszystko w nowoczesnym wydaniu.

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu nas zaskoczyło. Dlatego postanowiliśmy zboczyć z Krainy Jeziorki i polecić skansen oddalony od Piaseczna o zaledwie godzinę jazdy samochodem. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę.

Klimat skansenu jest niepowtarzalny, a część obiektów pochodzi z sąsiedniego powiatu


Skansen powstał w 1977 roku. Dzisiaj zajmuje ponad 32 hektary, na których znajdziemy 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego. Przede wszystkim tradycyjne domy ze skrupulatnie odtworzonymi wnętrzami, w których znajdziemy wiele przedmiotów dawnego użytku, zaczynając od chałupy „biedniaczej” (w których mieszkali najubożsi mieszkańcy wsi), przez zagrody, w których skład wchodzą stodoły, chałupy, szopy, obory, spichlerze, studnie itd., po dwory bogatszych mieszkańców. W Muzeum znajduje się m.in. Dwór z Pieczysk, znajdujących się między Chynowem a Prażmowem, pochodzący z 1780 roku.

– Wystrój wnętrz i otoczenie zabytkowych budynków zmienia się wraz z rytmem świąt kościelnych, prac polowych oraz pór roku – informuje Muzeum.

Na terenie skansenu znajdziemy też zespół obiektów sakralnych z katolickim XVIII-wiecznym kościołem z Wolanowa oraz XIX-wieczną dzwonnicę z Wielgiego, przydrożny krzyż wotywny z Pionek z okresu I wojny światowej i przyzagrodowe kapliczki.

Wystawa ciągników rolniczych SAM w sześciobocznej stodole to unikat w unikacie.


Prawdziwym unikatem jest sześcioboczna stodoła z Grójca, wybudowana w połowie XIX w. na potrzeby grójeckiego majoratu, czyli majątku ziemskiego, którego właścicielem był oficer carski. Zupełnie obca dla naszych okolic forma była dość popularna na Wielkorusi.

Sześcioboczna stodoła mieści w sobie jedyną w Polsce dużą kolekcję ciągników SAM – są to samodzielnie wykonane pojazdy, zazwyczaj w jednym egzemplarzu.

Muzeum bardzo się  zmieniło w ciągu ostatnich kilkunastu lat, a to za sprawą unijnych funduszy.

– Pow­stał kompleks budynków obsługujących turystów: kasa biletowa i amfiteatr. Zbudowany został ośrodek edukacji muzealnej, w którym realizowany jest nowy program edukacyjny, prowadzony przy wykorzystaniu bogatej gamy środków audiowizualnych oraz Internetu. Jego ważną częścią jest edukacja przyrodnicza, wykorzystująca muzealną ścieżkę przyrodniczą. Wzdłuż rzeki Ko­sówki, płynącej przez teren skansenu, zostały zestawione młyny, tartak oraz zagroda z Solca nad Wisłą. Muzeum zmieniło swoje oblicze – informuje Muzeum.

Powstał także duży plac zabaw. Chociaż dzieci i bez niego będą zadowolone z wycieczki, podczas której będą mogły m.in. pobiegać po zagrodzie z kurami czy wejść pod sam dach młyna z doskonale zachowanym wnętrzem i maszynami.

Na stronie www.muzeum-radom.pl znajdziecie cenniki, aplikację mobilną, audiodeskrypcję oraz wszelkie przydatne informacje.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama