Reklama

Zakażą plastiku?

Radny Marcin Kania złożył interpelację w sprawie wprowadzenia całkowitego zakazu używania jednorazowego plastiku w urzędzie oraz na gminnych imprezach.

Polska przoduje w produkcji plastikowych odpadów, głównie za sprawą rzeczy jednorazowego użytku. Niektórzy nie wyobrażają sobie napoju bez plastikowej słomki, grilla bez plastikowych widelców i kubeczków, czy wody bez butelki PET. Ta niesamowita ilość produkowanych przez nas śmieci niszczy środowisko, ale także odpowiada za rosnące ceny odbioru odpadów, które dotkną niebawem wszystkich.

Coraz więcej samorządów rozumie, że edukacja mieszkańców to jedyna droga, aby plastikowych śmieci było mniej, a niektóre wiedzą, że edukację należy zacząć od dawania dobrego przykładu.

Samorządy Krakowa, Gdańska, Poznania, Warszawy, ale także mniejszych miast – np. Trzcianki czy Piaseczna, eliminują z urzędów jednorazowe talerze, kubki, sztućce i słomki plastikowe, nie kupują wody mineralnej w plastikowych butelkach, wybierają firmy cateringowe, które nie stosują plastikowych pojemników, a do promocji miasta wykorzystują materiały, które nadają się do recyklingu. Korzystają wyłącznie z papierowych lub bawełnianych toreb, a dokumenty drukują na papierze z makulatury.

Prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i radni zaczynają promować kranówkę ze swoich wodociągów. Skoro nadaje się do picia, to właśnie w urzędzie powinno się ją pić.

– Złożyłem interpelację w sprawie wprowadzenia całkowitego zakazu używania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z plastiku, takich: talerze, sztućce, słomki, kubeczki, butelki oraz opakowania przez Urząd Gminy Lesznowola oraz jednostki podległe – mówi radny Marcin Kania. – Jednocześnie poprosiłem o objęcie powyższym zakazem podmioty świadczące sprzedaż na imprezach i wydarzeniach organizowanych przez Urząd Gminy Lesznowola oraz jednostki podległe.

Dzisiaj faktycznie nie jest to problem. Papier z makulatury jest dostępny, podobnie jednorazowe pojemniki na jedzenie z innego niż plastik czy styropian materiału – nawet jadalnego.  Rezygnacja przez urząd z plastiku powoduje także zmianę u przedsiębiorców i producentów – jeżeli chcą współpracować z samorządem, muszą mieć ekologiczne opakowania czy gadżety.

Najważniejsze jednak jest pokazanie mieszkańcom, że można i należy zrezygnować z niepotrzebnego jednorazowego plastiku.

Czy pomysł radnego wejdzie w życie, czas pokaże, niemniej zarówno Lesznowola, jak i inne gminy powinny zrezygnować z plastiku w urzędzie.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama