Reklama

Nie zostawiaj dziecka ani psa

Nie zostawiaj dziecka ani psa
Pozostawione w samochodzie podczas upału dziecko lub zwierzę może umrzeć. Nawet jeżeli zostanie w nim na chwilę.

Podczas upału temperatura w zamkniętym aucie może osiągnąć kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Jeżeli samochód stoi na słońcu, a temperatura na zewnątrz przekracza 30 st. C, po godzinie wewnątrz auta temperatura dochodzi  prawie do 50 st., ale po kilku godzinach może dojść nawet do 80 st. C. Pozostawienie żywej istoty, czyli dziecka czy psa, w aucie, w którym panuje taka temperatura, kończy się tragicznie. Nawet jeżeli nie nastąpi śmierć, to w przypadku dziecka może skutkować niepełnosprawnością.

W 2013 roku, po tragicznej śmierci dziecka, które zostało pozostawione w samochodzie na kilka godzin, popularny stał się amerykański film o tym, jak umiera dziecko w samochodzie.

Zrealizowany przez Redcastle Productions w ramach kampanii „One Decision” rozpoczyna się, kiedy kobieta wysiada z samochodu, a na liście zakupów ma kilka rzeczy. W aucie zostaje jednak jej dziecko.

Najpierw dziecko się poci, ale siedzi spokojnie. Na parkingu do auta podchodzą ludzie, machają mu, próbują otworzyć, ale kiedy się nie udaje, odchodzą. W tym czasie widzimy jak matka spokojnie robi zakupy. Dziecko natomiast zaczyna szybko oddychać,  później przeraźliwie płacze. Kiedy matka podchodzi do kasy, dziecko już ani nie płacze, ani się nie rusza. Wtedy pewien mężczyzna próbuje dostać się do samochodu, w końcu chwyta łom, rozbija szybę i wyciąga dziecko, próbuje reanimować, podjeżdża policja. Matka, która wyszła ze sklepu płacze, podjeżdża karetka i zabiera dziecko.

To jest film, który trudno obejrzeć do końca, jednak właśnie tak reaguje organizm małego człowieka, na wysoką temperaturę w samochodzie. Nawet po kilkunastu minutach może dojść do niewydolności nerek i mózgu.

Przypadków pozostawienia dziecka w aucie podczas upału w USA jest kilkadziesiąt rocznie. Zdarzają się również w Polsce.

Często bywa również, że ktoś zostawi w aucie psa. Zwierzę najpierw osłabnie, odwodni się, a potem umrze. Kodeks karny uznaje, że jest to dla zwierzęcia tortura, dlatego kwalifikuje to jako znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Przepisy prawa pozwalają zniszczyć czyjeś mienie wyłącznie w stanie wyższej konieczności. Jeżeli zagrożone jest życie dziecka lub zwierzęcia, wybicie szyby jest takim właśnie stanem. Jeśli więc jesteśmy świadkami takiej sytuacji, nie wahajmy się zareagować. Pamiętajmy jednak, żeby najpierw zadzwonić na policję.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama