Koleje polowe były szeroko wykorzystywane w działaniach militarnych podczas I wojny światowej. Później w przemyśle i rolnictwie. Temu tematowi poświęcona była konferencja, która odbyła się piątek na piaseczyńskiej stacji kolejki wąskotorowej.
Powstanie i rozwój kolei polowej wiąże się z wynalazkiem francuskiego inżyniera Paula Decauville’a – torem patentowym. Były to zespolone moduły torów i podkładów, które można było równie szybko rozkładać, jak i demontować i przenosić w inne miejsce. Armie niemieckie, rosyjskie i austriackie wykorzystywały je intensywnie w okresie I wojny światowej. Zapewniały ciągłość dostaw zaopatrzenia dla walczących oddziałów. Służyły też do przewozu żołnierzy.
Po wojnie były wykorzystywane w przemyśle, przetwórstwie i rolnictwie. Transportowano nimi buraki do cukrowni, torf czy glinę do wyrobu cegieł. W okolicach Piaseczna było kilkanaście cegielni, połączonych siecią kolei wąskotorowej. Właśnie o tym opowiadał podczas swojej prezentacji Michał Duraj, wiceprezes Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej. W trakcie zwiedzania stacji pokazał uczestnikom konferencji fragment zabytkowego toru patentowego, znajdujący się na jej terenie.
– Mamy też współczesny, przez nas wymyślony tor patentowy – wyjaśnia Michał Duraj. – Ma 39 metrów i możemy rozłożyć go praktycznie w dowolnym miejscu. Zrobiliśmy to ostatnio na piaseczyńskim rynku.
Piaseczyńska konferencja na temat wykorzystania kolei polowych w czasie wojny i pokoju była pierwszą z cyklu zaplanowanego przez jej organizatora, czyli Stację Muzeum z Warszawy. – Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek zdjęcia oraz inne materiały na temat kolei polowych – apeluje Sławomir Majcher, kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych w Stacji Muzeum. – Przygotowujemy publikację na ten temat i szukamy wszelkich archiwaliów związanych z tym zagadnieniem.
Reklama
Kolej dla wojska i przemysłu
- przeglad.hgielecinski
- 02.10.2019 03:53
Data dodania:
02.10.2019 03:53
KATALOG FIRM
- Budownictwo, dom i ogród
- Finanse
- Gastronomia i catering
- Kultura i Sztuka
- Komunikacja i Transport
- Komputery i Internet
- Zdrowie
- Agencje marketingowe & Reklama
- Motoryzacja
- Salony kosmetyczne, fryzjer
- Edukacja - przedszkola, szkoły, zajęcia dodatkowe
- Hotelarstwo - noclegi, sale, przyjęcia
- Sport & rekreacja
- Turystyka
- Media lokalne
- Galerie Handlowe
- Usługi
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze