Piaseczno to miasto niezwykle ciekawe historycznie, o czym zaczynają przekonywać się mieszkańcy.
W Piasecznie coraz częściej pojawiają się wydarzenia, które przypominają o lokalnej historii. Niedawno mogliśmy oglądać wystawę zdjęć z 1939 roku. Fotografie zrobiły ogromne wrażenie na mieszkańcach. To jednak tylko jedna z wielu akcji, które dzieją się w mieście.
Od lat prowadzone są wycieczki z przewodnikiem. Stanisław Hofman pokazuje grupom miejsca, w których dawniej mieszkańcy spędzali czas, bawili się. Tematycznie podzielone spotkania przyciągają od 20 do nawet ponad 100 osób zainteresowanych lokalną historią.
– Podczas wycieczek mieszkańcy często zadawali mi pytania, na które nie zawsze potrafiłem odpowiedzieć od razu. Musiałem sprawdzić informacje, poszukać czegoś w źródłach, popytać... Właśnie dlatego powstał Piaseczyński Klub Poszukiwaczy Historii – by móc w gronie lokalnych pasjonatów dzielić się swoją wiedzą – mówi Stanisław Hofman.
Klub Poszukiwaczy Historii działa już dwa lata. To nieformalna grupa, która nie tylko zrzesza sympatyków historii miasta, lecz także aktywnie działa na terenie Piaseczna. Mieszkańcy dzielą się ze sobą wiedzą, wspomnieniami i zdjęciami. Działają również szerzej, na przykład nagrywając wspomnienia seniorów na temat Piaseczna.
– Historia Piaseczna jest tak naprawdę niespisana. Mamy dwie publikacje – Antoniewicza i Żmudzińskiego – obie jednak są niewystarczające. Są jeszcze teksty państwa Bagieńskich, które są bazą dla historyków z Piaseczna, ponieważ są najbardziej wiarygodne i opierają się na dokumentach archiwalnych. Przez ostatnie lata pojawiają się broszury, foldery na temat Piaseczna, jednak to ciągle mało – przyznaje Małgorzata Szturomska prowadząca fanpage na Facebooku „Piaseczno – kawiarenka historyczna”.
Kawiarenka to miejsce, w którym spotykają się fani historii miasta. Małgorzata Szturomska publikuje tu zdjęcia i informacje, które dotyczą Piaseczna. Często jest też tak, że mieszkańcy sami udostępniają swoje zbiory lub pytają z ciekawości o konkretne miejsca. Obecnie „Piaseczno – kawiarenka historyczna” zrzesza prawie dwa tysiące fanów historii miasta.
Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o historii miasta. Mamy za sobą dwie wystawy – „Piaseczno dawniej i dziś” oraz „Piaseczno we wrześniu 1939 r.”. Powstają teksty przypominające lokalną historię – jak choćby rubryka „Ocalić od zapomnienia” w „Przeglądzie Piaseczyńskim”. Cały czas działa inicjatywna, która dokonuje renowacji grobów na cmentarzu parafialnym prowadzona przez Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie. Także sami mieszkańcy zaczynają dzielić się swoimi wspomnieniami i pamiątkami.
– Powiedziałabym, że mieszkańcy dopiero zaczynają się interesować historią Piaseczna. Co ciekawe wcale nie jest tak, że są to tylko ci piasecznianie, którzy żyją tu od pokoleń. Także nowi mieszkańcy, którzy sprowadzili się tu niedawno, są zainteresowani miastem i jego historią, a trzeba pamiętać, że jest to historia bardzo ciekawa i niejednokrotnie zaskakująca – mówi Małgorzata Szturomska.
Stanisław Hofman i Małgorzata Szturomska przekonali się, że do informacji o przeszłości miasta często trudno dotrzeć, dlatego starają się ułatwić poszukiwania przyszłym pokoleniom. Dokumentują to, co obecnie dzieje się w Piasecznie, by za kilka lat mieszkańcy nie musieli martwić się o źródła.
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze