W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, którego ognisko pojawiło się w ostatnich dniach we Włoszech, WHO przygotowało szereg informacji o wirusie. Swoje wytyczne, zwłaszcza dla turystów powracających z Włoch, przygotował też Główny Inspektor Sanitarny.
Koronawirus z Chin wciąż się rozprzestrzenia. Dane zmieniają się szybko, ale w tej chwili mówi się o 80 tys. przypadków zakażeń oraz śmierci ponad 2700 osób. Śmiertelność wirusa jest szacowana na około 2%. Większość zakażeń , ponad 77 tys. przypadków, dotyczy samych Chin. Epidemia dotarła już jednak do 30 krajów świata. W Europie najwięcej przypadków zakażenia odnotowano we Włoszech, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. O pierwszych przypadkach poinformowały dziś władze Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii i Chorwacji. Najczęściej są to osoby, które podróżowały w ostatnim czasie do Włoch. W Polsce na razie nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.
Ognisko wirusa w północnych Włoszech budzi największy niepokój wśród Europejczyków, w tym Polaków. Sporo osób bowiem podróżuje w te rejony, między innymi na narty. W związku z tym Główny Inspektor Sanitarny w oparciu o dane ECDC oraz WHO przygotował wytyczne dla osób, które wróciły z Włoch.
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę, jeśli jednak w trakcie obserwacji pojawią się tego typu objawy, postępuj jak w punkcie 1..
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
- Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół – informuje GIS. I przypomina, że jednym ze sposobów zapobiegania zarażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, w tym częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na swojej stronie internetowej przygotowała kompendium wiedzy na temat wirusa 2019-nCoV. (https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses ).
Czym jest 2019-nCoV?
2019-nCoV to wirus należący do rodziny koronawirusów. Pierwsze przypadki zakażeń tym wirusem odnotowano pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan, które jest uznawane za epicentrum epidemii. Dotychczas naukowcy nie wynaleźli szczepionki na 2019-nCoV. Na poprzednie wirusy z rodziny koronawirusów - np. na SARS - taką szczepionkę już jednak wynaleziono. Z kolei COVID-19 (skrót od CORONA - VIRUS - DISEASE - 2019) to nazwa choroby wywołanej przez wspomniany wirus 2019-nCoV. Najczęstsze objawy choroby to gorączka, osłabienie, ból mięśni i suchy kaszel. Mogą się również pojawić duszności i trudności z oddychaniem. Jak podaje WHO, u niektórych pacjentów mogą występować bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar lub biegunka. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo.
Nie wszyscy zarażeni wirusem chorują
Co bardzo istotne, nie wszyscy zarażeni wirusem muszą mieć objawy choroby. Ogólnie około 80 procent osób zakażonych przechodzi infekcję dość łagodnie bez potrzeby specjalistycznego leczenia. Na zakażenie i poważne powikłania najbardziej narażone są osoby starsze, obciążone innymi problemami medycznymi, między innymi nadciśnieniem, chorobami serca czy cukrzycą. Śmiertelnymi ofiarami koronawirusa są jak dotąd przede wszystkim osoby starsze. Jak podaje WHO w około 14% przypadków zakażeń koronawirus powoduje ciężkie schorzenia, w tym zapalenie płuc i duszności. U około 5% pacjentów choroby spowodowane przez koronawirusa mają krytyczny przebieg. Dochodzi m.in. do niewydolności oddechowej, wstrząsu septycznego i niewydolności wielonarządowej. Śmiertelność wirusa oceniana jest na 2% wszystkich zakażonych.
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową - gdy osoba zakażona kaszle lub wydycha powietrze. Dlatego WHO zaleca przebywanie w odległości przynajmniej 1 metra od osób zarażonych wirusem. Nie ma danych dotyczących „przetrwania” wirusa 2019-nCoV poza ludzkim organizmem, więc zakłada się, że podobnie jak w przypadku innych koronawirusów może on przetrwać na powierzchni od kilku godzin do kilku dni. Powierzchnie takie powinny być dezynfekowane. A podstawowa zasada ochrony przed wirusem, to częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem.
A co z maseczkami?
Osoby, które nie mają objawów chorobowych, takich jak kaszel, nie muszą nosić masek ochronnych. WHO zaleca ich stosowanie przede wszystkim osobom, które podejrzewają u siebie zakażenie, aby nie rozsiewały wirusa. Z maseczek powinny też korzystać osoby opiekujące się chorymi na COVID-19 oraz personel medyczny. Uważajmy też na firmy, które usiłują zarobić pieniądze na naszym strachu i oferują jako zabezpieczające przed wirusem maseczki, które nie są w stanie sprostać temu zadaniu.
Szczepionki ani leku jeszcze nie ma
Podobnie jak na „zwykłą” grypę, na koronowirus z Wuhan nie ma specjalnego leku przeciwwirusowego. Chorobę leczy się objawowo i większość pacjentów wraca do zdrowia. WHO zapewnia, że trwają prace nad szczepionką na koronawirusa. Naukowcy zapowiadają, że zostanie wynaleziona maksymalnie w ciągu roku.
W ramach działań profilaktycznych w Polsce wprowadzono kontrolę temperatury u osób, które przylatują z rejonu północnych Włoch na polskie lotniska. Otrzymują one również informacje dotyczące samoobserwacji w ciągu dwóch tygodnie od powrotu z zagrożonego rejonu.
Na stronach GIS podawane są również aktualne informacje na temat zagrożeń, w tym lista krajów, do których odradza się podróżowanie. W tej chwili są na niej: Chiny, Korea Południowa, Iran, Japonia, Tajwan, Tajlandia, Wietnam i Singapur oraz niektóre obszary Włoch.
Data dodania:
25.02.2020 17:38
KATALOG FIRM
- Budownictwo, dom i ogród
- Finanse
- Gastronomia i catering
- Kultura i Sztuka
- Komunikacja i Transport
- Komputery i Internet
- Zdrowie
- Agencje marketingowe & Reklama
- Motoryzacja
- Salony kosmetyczne, fryzjer
- Edukacja - przedszkola, szkoły, zajęcia dodatkowe
- Hotelarstwo - noclegi, sale, przyjęcia
- Sport & rekreacja
- Turystyka
- Media lokalne
- Galerie Handlowe
- Usługi
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze