Reklama

Ważne przepisy i rozsądek

Ważne przepisy i rozsądek
Elektryczne hulajnogi stanowią wyzwanie przede wszystkim dla pieszych, kierowców i rowerzystów. W Piasecznie zdarzyły się już pierwsze wypadki z udziałem osób korzystających z tego typu sprzętu.

W mediach społecznościowych pojawił się wpis kobiety poszkodowanej w zderzeniu z „kierowcą” hulajnogi.

– Młody chłopak potrącił mnie, jadąc bardzo szybko na ścieżce rowerowej. Przeszłam operację zespalania trzech kości śródręcza – relacjonuje rowerzystka. Do zdarzenia doszło na początku lutego w Józefosławiu. Czy kierujący hulajnogą miał prawo się poruszać po ścieżce rowerowej? W tym wypadku tak, ponieważ była to ścieżka pieszo-rowerowa. Co więcej, w tym wypadku to osoba poruszająca się na hulajnodze (również deskorolce czy rolkach) ma pierwszeństwo przed rowerzystą. Zgodnie bowiem z kodeksem drogowym jest pieszym, a to piesi są na wspólnej drodze uprzywilejowani. Niestety w tym wypadku przepisy nie nadążają za rozwojem technologii. W kodeksie drogowym mamy tylko pieszego, kierowcę i rowerzystę. Brakuje regulacji, które określałyby zasady poruszania się na rolkach, hulajnogach tradycyjnych i elektrycznych, segwayach czy deskorolkach. Przed rokiem rząd zapowiadał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, której zapisy miałyby obowiązywać już wiosną tego roku. Nowela ma m.in. zdefiniować, czym są urządzenia transportu osobistego (UTO), kto może ich używać, gdzie mogą się poruszać oraz jakie warunki techniczne muszą spełniać. Do specjalnej kategorii UTO będą zaliczone urządzenia napędzane elektrycznie, o szerokości do 90 cm, długości do 125 cm i masie własnej, która nie przekracza 20 kg. Czyli np. hulajnogi elektryczne, segwaye, jednokołowe skutery (tzw. airwheel) czy deskorolki elektryczne. Maksymalna prędkość, z jaką miałyby się poruszać, nie może przekroczyć 25 km/h. Hulajnogi elektryczne mają zostać również wpuszczone na ścieżki rowerowe. Na razie jednak nowe przepisy nie trafiły jeszcze pod obrady Sejmu. Pozostaje więc głównie zdrowy rozsądek w korzystaniu z tego typu urządzeń.


Przed rokiem rząd zapowiadał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym,
której zapisy miałyby obowiązywać
już wiosną tego roku




Zgodnie z obowiązującymi przepisami, hulajnogą elektryczną można się poruszać po chodniku, ewentualnie poboczu tam, gdzie chodnika nie ma. Tymczasem od kilku osób w Piasecznie słyszeliśmy już o użytkowniku hulajnogi elektrycznej, który jadąc głównymi drogami (trzypasmowy odcinek ul. Puławskiej, ul. Kościuszki, ul. Sierakowskiego) porusza się środkiem jezdni.

– Jest bardzo dobrze oświetlony, ma migające światełka na kasku i jeździ naprawdę szybko – relacjonuje jedna z mieszkanek Piaseczna. To ewidentne złamanie przepisów. O tym przypadku piaseczyńska policja nie ma jednak na razie informacji. W Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie dowiedzieliśmy się tylko o jednym odnotowanym zdarzeniu drogowym z udziałem hulajnogi elektrycznej.

– W tym zdarzeniu osobą poszkodowaną był kierujący hulajnogą. Sprawca kolizji wyjeżdżając samochodem osobowym tyłem ze swojej posesji, nie zachował szczególnej ostrożności i nie ustąpił pierwszeństwa poprawnie jadącemu kierowcy hulajnogi, w wyniku czego doszło do zderzenia obydwu pojazdów – informuje nadkom. Jarosław Sawicki. – Interwencja nie wymagała pomocy medycznej, a sprawca został ukarany mandatem karnym.

Liczba udostępnionych do wypożyczenia hulajnóg na terenie Piaseczna oraz liczba ich użytkowników nie jest jeszcze na tyle duża, by stwarzały one poważny problem na naszych ulicach. Warto jednak zachować ostrożność niezależnie od tego, czy poruszamy się jako pieszy, kierowca, rowerzysta czy kierujący hulajnogą.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama
Reklama
Poszukujemy TECHNIKA / KONSERWATORA Poszukujemy TECHNIKA / KONSERWATORA Firma SENSON zatrudni osobę na stanowisko:TECHNIK / KONSERWATOR Twój zakres obowiązków:·   Wykonywanie przeglądów eksploatacyjnych,·   Bieżąca obsługa obiektu, utrzymanie w stanie gotowości eksploatacyjnej systemów i urządzeń technicznych na terenie obiektu,·   Usuwanie awarii urządzeń na terenie firmy Klienta,·   Dbanie o wysoką jakość świadczonych usług,·   Współpraca z zespołem administracji,·   Dbanie o estetykę budynku i otoczenia,·   Wykonywanie drobnych prac montażowych, naprawczych,·   Monitorowanie pracy powierzonych urządzeń i instalacji, usuwanie awarii.Nasze wymagania:·   Doświadczenie zawodowe w zakresie prac konserwacyjnych, bieżących napraw i monitoring stanu technicznego elementów budynków, instalacji wewnętrznych urządzeń oraz infrastruktury zewnętrznej poprzez wykonywanie bieżącej kontroli oraz usuwania stwierdzonych lub zgłoszonych nieprawidłowości funkcjonalnych i technicznych,·   Doświadczenie w konserwacji instalacji elektrycznych / gazowych, grzewczych / wentylacyjno-klimatyzacyjnych,·   Doświadczenie w pracach budowlano-wykończeniowych,·   Znajomość budowy i obsługi instalacji przeciwpożarowych (Polon Alfa, Bosh),·   Brak przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 m,·   Umiejętność czytania dokumentacji technicznej,·   Gotowość do pracy po godz. 16 oraz weekendy (sporadycznie),·   Umiejętność pracy w zespole, sumienność i wysoka kultura osobista,·   Uprawnienia SEP min do 1kV.  KONTAKT TEL. 507 060 800 
Reklama