Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt, który od 15 lat jednoczy Polaków wokół idei mądrego pomagania. Tegoroczna edycja odbędzie się 12-13 grudnia. O akcji rozmawiamy z Anną Zaliwską – wolontariuszką i darczyńcą.
Celem Szlachetnej Paczki jest dotarcie do osób potrzebujących pomocy – starszych, samotnych, niepełnosprawnych, rodzin wielodzietnych. Akcja skupia się na lokalnych środowiskach, gdzie działają konkretne oddziały projektu. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i dobroczyńców na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często również marzeniom, jednak oprócz rzeczy materialnych dostają też sygnał, że nie są same.
Piaseczno już trzeci raz bierze udział w akcji Szlachetnej Paczki. W ubiegłym roku udało się pomóc 36 rodzinom, rok wcześniej – 32.
Od jak dawna jest Pani związana ze Szlachetną Paczką?
Anna Zaliwska: Ze Szlachetną Paczką zetknęłam się kilka lat temu. Bardzo przekonała mnie idea mądrej pomocy konkretnym osobom. Mądrej, ponieważ pomagamy rodzinom, które żyją w niezawinionej biedzie, nie wykorzystują swojego położenia do zdobywania korzyści. Paczka w swoich założeniach ma pomóc pokonać trudności, stać się impulsem do zmiany, dać im energię, wiarę w to, że są niezwykli i mogą zmieniać swoje życie. Rodziny, które włącza do projektu, są naprawdę niezwykłe, ja mogę się wiele od nich nauczyć, ci ludzie niezwykle mi imponują. Nie oznacza to, że są idealni, ale mają taki rodzaj piękna, które uszlachetnia je i w moich oczach czyni ich bohaterami. Bohaterem w tym roku są dla mnie rodzice pięciorga dzieci, którzy nie ustają w staraniach, aby zapewnić im życie na dostatecznym poziomie, wymyślają kolejne sposoby pokonywania coraz to nowych trudności. Także małżeństwo z dzieckiem, które od prawie 6 lat nie powinno żyć, bo cierpi na niezwykle ciężką chorobę genetyczną. Podziwiam też mamę z babcią, które w niezwykle trudnych warunkach opiekującą się głęboko upośledzonym chłopcem. To są bohaterzy, którzy mieszkają tuż obok nas, w Piasecznie lub okolicach.
Czy każda z rodzin w trudnej sytuacji materialnej może trafić pod skrzydła Szlachetnej Paczki?
A.Z.: Odwiedzamy wiele rodzin, ale nie każda z nich może być włączona do Szlachetnej Paczki. Ci, którzy będą z nami, muszą spełniać szereg kryteriów, nie tylko dochodowych, ale przede wszystkim dotyczących postawy wobec życia, zasad, którymi się kierują, gotowości do brania odpowiedzialności za to, co się dzieje.
Jest Pani wolontariuszem. Jakie są Pani zadania w Szlachetnej Paczce?
A.Z.: Wolontariuszem jestem od dwóch lat. Odwiedzam rodziny, które zostały zgłoszone do projektu przez osoby trzecie (ośrodki pomocy, pedagogów szkolnych, osoby prywatne), spotykam się z nimi co najmniej dwukrotnie, szczegółowo rozmawiamy o ich sytuacji, o tym, co zadziało się w ich życiu takiego, że teraz doświadczają trudności. Poznaję poszczególnych członków rodziny, ich sytuację finansową, zdrowotną, pytam, z jakimi problemami się borykają i jak sobie radzą. Ale też jakie mają marzenia, jakie mocne strony w sobie zauważają, z czego są dumni. Zastanawiamy się razem z wolontariuszem towarzyszącym, czy ta rodzina naprawdę chce zmienić swoje życie. I dopiero wtedy podejmujemy decyzję o włączeniu jej do projektu. Przygotowujemy opisy rodzin, które są publikowane na stronie www.szlachetnapaczka.pl 21 listopada. Darczyńca może wybrać jedną z nich, biorąc pod uwagę region, w którym mieszka, oraz swoje możliwości przygotowania paczki spełniającej oczekiwania rodziny.
Ma Pani jakieś rady dla darczyńców?
A.Z.: Gorąco zachęcam, aby przygotowywali paczki w szerokim gronie – razem ze współpracownikami, w grupie przyjaciół – tak, aby móc przekazać jak najwięcej z rzeczy, o których marzy rodzina. Niektóre potrzebują ubrań, łóżek, węgla na opał, sprzętu AGD. Bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować tych potrzeb – my byliśmy w domach tych ludzi i sprawdziliśmy, że te rzeczy są im naprawdę bardzo potrzebne. Zwracamy też uwagę na to, żeby rzeczy były w miarę możliwości nowe albo w bardzo dobrym stanie, aby rodzina mogła przyjąć je jako prezent.
Jak mieszkańcy Piaseczna mogą pomóc w akcji Szlachetnej Paczki?
A.Z.: Każdy mieszkaniec może od 21 listopada wybrać z bazy rodzin swoją, której chciałby pomóc. Wcześniej warto zastanowić się, z kim chcielibyśmy paczkę przygotować, kto nas może wesprzeć finansowo i organizacyjnie w tych przygotowaniach, aby realnie ocenić nasze zasoby. Potem darczyńcy mają czas do 12 grudnia na skompletowanie podarunków, odpowiednie ich zapakowanie, oznakowanie i dowiezienie w dniu finału do magazynu, który będzie się mieścił w Piasecznie.
Foto X-art Studio Magdalena Bryzek, projekt graficzny Sławomir Janek
Napisz komentarz
Komentarze