W tym roku, ze względu na łagodną zimę, wcześniej niż zwykle „na łowy” wyruszyły kleszcze. Można je spotkać już od kilku tygodni.
Te należące do rodziny pajęczaków niewielkie, ale niebezpieczne zwierzątka czają się na swoje ofiary nie tylko w lasach i na łąkach, ale również w miejskich parkach, ogródkach działkowych i na skwerach. Może je też spotkać na przydomowych klombach i na trawnikach. Chętnie atakują ludzi i psy. Najbardziej aktywne są wiosną w okresie maj – czerwiec i jesienią we wrześniu i październiku. Przy łagodnych zimach, jakie są w ostatnich latach, jesteśmy narażeni od marca aż do listopada.
Jak się przed nimi ustrzec
Leśnicy zalecają, aby przed wyjściem do lasu lub parku możliwie szczelnie okryć ciało. W tym celu, nawet w ciepłe dni, lepiej założyć koszulę z długim rękawem, długie spodnie, zakryte buty i założyć nakrycie głowy. Warto stosować środki przeciw kleszczom dostępne w aptece, a u weterynarza zabezpieczyć psa.
Po powrocie do domu trzeba zdjąć ubranie i wytrzepać je, na przykład nad wanną. Potem dokładnie trzeba obejrzeć całe ciało. Kleszcze najczęściej wbijają się w miejsca gdzie jest najcieńszy naskórek: na głowie przy linii włosów i za uszami, w szyję, pod pachami, w zgięciu ręki, w okolicach pępka, w pachwinach, pod kolanami i w okolicach ścięgna Achillesa.
Jak usunąć kleszcza
Po zauważeniu wbitego kleszcza, nie wolno smarować go żadnymi specyfikami, przypalać ani szarpać na boki. Aby usunąć kleszcza, najlepiej użyć pęsety. Trzeba złapać go tuż przy skórze i pociągnąć lekko, ale zdecydowanie do góry. Potem należy sprawdzić, czy został usunięty w całości. Następnie dokładnie umyć ręce zdezynfekować rankę po ukąszeniu (np. spirytusem). Przez kolejne 30 dni powinno obserwować się miejsce po kleszczu.
Czy kleszcze są niebezpieczne
Samo ukłucie kleszcza nie powoduje od razu infekcji, aby doszło do zakażenia, kleszcz musi pozostawać w skórze przez okres 24-48 godzin. Najczęściej stwierdzaną chorobą odkleszczową jest borelioza, a jej najczęstsze objawy to: rumień, bóle korzonków i zapalenie stawów kolanowych. Rumień o średnicy około 5 cm pojawia się w okresie od 1-2 dni do nawet 3 tygodni po ukąszeniu kleszcza. Nie swędzi. Jeśli pojawi się natychmiastowe zaczerwienienie to oznacza prawdopodobnie reakcję alergiczną lub ślad po ugryzieniu innego owada. Nie każdy kleszcz przenosi boreliozę. Około 30% kleszczy w Polsce jest nosicielem krętka borelli. Niestety na boreliozę nie można się zaszczepić. Istnieje natomiast szczepionka przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, które jest bardzo niebezpieczną chorobą.
Niezwłocznie do weterynarza
Zarażone kleszcze, oprócz boreliozy, przenoszą także wirusowe zapalenie mózgu, babeszjozę, bartonellozę i anaplazmozę. Babeszjoza jest szczególnie groźna dla psów. Zarażony nią pies staje się apatyczny, nie chce jeść, gorączkuje, ma wymioty, biegunkę oraz trudności z oddychaniem. W przypadku zaobserwowaniu takich objawów, należy niezwłocznie udać się z psem do weterynarza, w celu podania odpowiednich leków. Może być też konieczna transfuzja krwi. Kilkugodzinna zwłoka może zakończyć się tragicznie dla psa.
Data dodania:
11.03.2020 04:55
KATALOG FIRM
- Budownictwo, dom i ogród
- Finanse
- Gastronomia i catering
- Kultura i Sztuka
- Komunikacja i Transport
- Komputery i Internet
- Zdrowie
- Agencje marketingowe & Reklama
- Motoryzacja
- Salony kosmetyczne, fryzjer
- Edukacja - przedszkola, szkoły, zajęcia dodatkowe
- Hotelarstwo - noclegi, sale, przyjęcia
- Sport & rekreacja
- Turystyka
- Media lokalne
- Galerie Handlowe
- Usługi
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze