- Jak obniżać napięcie i lęk?
Wszyscy od czasu do czasu odczuwamy napięcie i lęk, ale teraz znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji, gdzie odczuwamy to częściej i intensywniej. A to nie jest korzystne dla naszego zdrowia psychicznego. Każdy z nas ma swoje sposoby na obniżanie napięcia i radzenia sobie z lękiem. Sposoby są znane nam wszystkim, jak rozmowa z drugą osobą, czynności domowe jak gotowanie czy sprzątanie, malowanie, czytanie, oglądanie filmów, słuchanie muzyki. Istotne jest zachowanie poczucia humoru, uśmiech czy gry i zabawy. Niestety są również destrukcyjne sposoby, jak nadmierne spożywanie alkohol czy używki, ale one w efekcie generują jeszcze więcej napięcia i lęku. To co nam może pomóc to techniki progresywnej relaksacji mięśni, techniki oddechowe, medytacje, relaksacja z odpowiednią muzyką. Wszystkie z opisanych technik można znaleźć w Internecie. Ale możemy również zrobić sobie ciepłą kąpiel z olejkami eterycznymi o ulubionym zapachu. Oczywiście wysiłek fizyczny w postaci ćwiczeń czy tańca, jeśli trwa nie mniej niż 30 minut i jest powtarzany kilka razy w tygodniu, bardzo pomaga w obniżeniu napięcia. Układanie puzzli, gry planszowe z bliskimi, a nawet układnie pasjansa również może nam pomóc. Ważne jest, by skupiać swoje myśli na czymś pozytywnym, i miłym, na tym, co nam sprawia przyjemność. Szukać takich form rozładowywania napięcia i lęku, które są dla nas najlepsze i niedestrukcyjne.
- Co robić kiedy nasi bliscy wpadają w panikę?
Każdy z nas może mieć atak paniki. Nagle brakuje nam tchu, robi się nam gorąco, serce wali jak młotem, pojawia się niepohamowana potrzeba płaczu lub krzyku. W głowie kompletny chaos, nie możemy zebrać myśli, nie wiemy co się dzieje i zaczynamy odczuwać ogromny lęk, że zaraz oszalejemy lub umrzemy.
Przede wszystkim, jeśli chcemy pomóc naszej bliskiej osobie w ataku planiki, to musimy być bardzo spokojni. Trudno nam będzie uspokoić kogoś, jeśli sami będziemy zdenerwowani. Starajmy się mówić spokojnym, lekko ściszonym głosem. Zapytajmy się osoby w panice, czy możemy jej dotknąć, wziąć za rękę. Jeśli nie będzie chciała, to szanujmy jej potrzebę. Następnie pomagajmy wyrównać oddech osobie w panice i najlepiej róbmy to razem z nią, czyli tak, by słyszała nasz oddech. To bardzo pomoże w wyrównaniu oddechu. Często osoby w panice nie chcą rozmawiać, potrzebują ciszy. Jeśli chcesz mieć pewność, że postępujesz dobrze, poproś o mrugnięcie oczami czy kiwnięcie głową. Bądź przy osobie w panice. Obecność i zapewnianie, że jesteś przy niej i że wszystko będzie w porządku, jest bardzo kojące. Jeśli za dużo jest wokół bodźców, dużo światła, gra muzyka, warto zredukować ilość bodźców do minimum. Atak paniki jest chwilowym doświadczeniem, które dość szybko mija. Kiedy osoba w panice się uspokoi, warto zapytać, co wywołało ten atak, jak go czuła w ciele. Jeśli ataki będą się pojawiać często to warto skontaktować się z psychoterapeutą.
Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji emocjonalnej, nie radzisz sobie z obecną sytuacją, wyślij do nas na adres [email protected] pytania, na które chciałbyś otrzymać odpowiedź od psychologa. Przegląd Piaseczyński nawiązał współpracę z psycholog i psychoterapeutką Katarzyną Miller-Sokół, która odpowie na nurtujące was pytania. Odpowiedzi będziemy publikować na naszych łamach.
Napisz komentarz
Komentarze