Od poniedziałku 27 kwietnia w piaseczyńskim ZOZ przy ul. Fabrycznej można wykonać testy serologiczne na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2.
Testy, które są wykonywane w Polowym Punkcie Pobrań Laboratorium Analitycznego SZPZLO, to tzw. testy serologiczne. Laboranci pobierają krew żylną (nie trzeba być na czczo, chyba że robimy też inne badania) i wykonują testy ELISA/ECLIA na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 IgG, IgA oraz IgM. Taki test sprawdza obecność przeciwciał. Pozytywny wynik oznacza, że zetknęliśmy się już z wirusem i nasz organizm wytworzył przeciwciała. Może to oznaczać, że przeszliśmy infekcję bezobjawowo lub skąpoobjawowo, ale również, że właśnie infekcja się rozwija. Piaseczyńskie laboratorium wykonuje testy odpłatnie i rozdziela obie klasy przeciwciał – IgM/IgA oraz IgG. Koszt wykonania każdej z nich to 60 zł.
– Przeciwciała anty SARS-Co-V w klasie IgM/IgA pojawiają się pomiędzy 9 a 10 dniem od wystąpienia objawów, ich obecność może świadczyć o aktywnym zakażeniu. Z kolei przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG pojawiają się pomiędzy 11 i 14 dniem od wystąpienia objawów. Ich obecność może świadczyć o przebytym kontakcie z wirusem i utrzymują się długo po wygaśnięciu zakażenia – czytamy w komunikacie gminy Piaseczno.
Aby wykonać test, należy zgłosić się w godzinach 8.00-12.00 do Polowego Punktu Pobrań w namiocie ustawionym na parkingu przy ul. Fabrycznej 1 w Piasecznie. Na miejscu pobierana jest opłata za badania, ze względów bezpieczeństwa preferowana jest płatność kartą. Pacjent jest rejestrowany na miejscu, pobierana jest próbka krwi do badania i w ciągu 2 dni roboczych osoba otrzymuje wynik elektroniczny na adres e-mailowy lub wersję papierową w zamkniętej kopercie, zgodnie z RODO.
Jako pierwszy wykonamy test w klasie IgG, który bada, czy osoba przeszła zakażenie i ma przeciwciała. Jeśli wypadnie pozytywnie oznacza to, że osoba nabyła odporność na wirus, którą należałoby sprawdzić powtórnie po około 6 tygodniach. Jeśli test wypada negatywnie oznacza to, że osoba nie miała kontaktu z wirusem i jest narażona na zachorowanie. W tej sytuacji można wykonać kolejne badanie z tej samej próbki krwi anty-SARS-Co-V w klasie IgM/IgA mówiące o tym, czy dana osoba nie jest w trakcie choroby. Pozytywne wyniki badań będą przekazywane pacjentom niezwłocznie w formie telefonicznej. Wówczas pacjent powinien zgłosić się do sanepidu. Infekcja powinna bowiem zostać potwierdzona wymazowym testem genetycznym, a pacjent i osoby, które się z nim kontaktowały, poddane kwarantannie.
– W obecnej sytuacji epidemiologicznej najbardziej istotne dla zahamowania rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 jest wykrywanie infekcji w jej początkowej fazie, dlatego badanie jest wskazane dla osób narażonych na SARS-CoV-2 np. personel szpitali, sklepów, zakładów produkcyjnych, służb mundurowych i porządkowych, osób, które z uwagi na pracę mogą być źródłem zakażenia dla ludzi starszych i schorowanych, oraz badania osób mających kontakt w wieloma ludźmi – mówi wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak.
Testy mogą wykonać wszyscy zainteresowani, nie tylko mieszkańcy gminy Piaseczno czy pacjenci przychodni. W pierwszym dniu zainteresowanie było bardzo duże. W kolejce trzeba było czekać nawet ponad dwie godziny.
– Ilości zbiorcze wykonanych testów podam z całego tygodnia – zapowiada kierownik laboratorium analitycznego w piaseczyńskim ZOZ Justyna Marynowska. Jak udało nam się dowiedzieć, testy wykonywane przez placówkę pochodzą z Hiszpanii i Niemiec, a ich czułość i swoistość jest bardzo wysoka i wynosi 98%.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze