We wrześniu Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno rozpoczęło akcję „Pudełko Życia”, skierowaną do osób samotnych, schorowanych, niepełnosprawnych oraz seniorów 65+. Czy pudełka trafiły do zainteresowanych?
„Pudełko Życia” to genialna w swojej prostocie akcja, którą wdrożyło już wiele gmin i miast w całej Polsce. Pudełko (tubę), które otrzymuje docelowy odbiorca, należy wstawić do lodówki. W środku są potrzebne informacje na temat chorób i przyjmowanych leków, uczuleń na leki, przebytych operacji. Można również wpisać kontakt do rodziny, do lekarza prowadzącego, czy klucze do mieszkania ratownik ma zabrać wraz z pacjentem, czy przekazać sąsiadowi. Na karcie informacyjnej wskazać należy także miejsce trzymania dokumentacji medycznej oraz jeżeli w mieszkaniu znajdują się zwierzęta – kto mógłby się nimi zająć.
Dla ratowników medycznych, lekarzy czy strażaków, którzy z jakiegoś powodu nie mogą nawiązać kontaktu z osobą, do której właśnie przyjechali, takie informacje są niezwykle przydatne. Jeżeli chorujemy na cukrzycę, mamy problemy z ciśnieniem, jesteśmy na coś uczuleni, a ratownik medyczny od razu dostanie taki komunikat, nawet spisany na papierze, może to nam uratować życie.
Organizatorzy akcji jako miejsce trzymania pudełka wskazują lodówkę. Tę ma niemal każdy, do tego łatwo ją znaleźć – prawie zawsze znajduje się w kuchni. Poza kartą informacyjną wraz z pudełkiem otrzymujemy naklejkę, którą należy nakleić na drzwiach lodówki, tak żeby była widoczna. Jej wzór obowiązuje w całej Polsce, dlatego jest rozpoznawalny dla ratowników.
Biuro Promocji informowało o akcji za pomocą mediów (PP również o niej pisał) oraz swojej strony internetowej. Pod koniec września, kiedy akcja startowała, przekazano seniorom 100 sztuk pudełek podczas inauguracji Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Czy informacja o akcji dotarła do osób do których jest skierowana?
Michał Rosa – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – który podczas wigilii Koła Emerytów i Rencistów w Gołkowie rozdał zainteresowanym 80 pudełek, informuje mnie, że osoby, z którymi się spotkał, o akcji wiedziały z lokalnych mediów, aczkolwiek nie miały jeszcze okazji do ich otrzymania.
Łukasz Wyleziński z Biura Promocji:
– Przekazaliśmy blisko 5 tysięcy pudełek wraz z pakietem plakatów do gminnych przychodni zdrowia. Według informacji uzyskanych z przychodni przy ul. Fabrycznej w okresie dwóch miesięcy od rozpoczęcia akcji wydanych zostało już 60 proc. czyli blisko 3 tysiące pudełek.
Pudełka od października można odbierać z tych punktów:
– Przychodnia Rejonowa Nr 1 w Piasecznie, ul. Fabryczna 1
– Przychodnia Rejonowa Nr 2 w Piasecznie, ul. Skrzetuskiego 17
– Wiejski Ośrodek Zdrowia w Głoskowie, ul. Górna 20
– Wiejski Ośrodek Zdrowia w Zalesiu Górnym, ul. Złotej Jesieni 1
– Wiejski Ośrodek Zdrowia w Złotokłosie, ul. Runowska 1
Bardzo ważne jest, aby „Pudełka Życia” dotarły do osób niepełnosprawnych, samotnych i chorych. Odpowiednio przeprowadzony wywiad przez ratownika medycznego często ratuje życie. Pudełko może uratować życie, jeżeli przeprowadzenie wywiadu nie jest możliwe.
Napisz komentarz
Komentarze