Mieszkańcy Parceli chcą odrestaurować historyczną kapliczkę stojącą na rozdrożu przy wjeździe do wsi. Projekt jest już gotowy, trwa zbiórka pieniędzy na ten cel.
Jadąc z Konstancina ulicą Literatów, tuż za Oborami dojeżdżamy do rozwidlenia dróg. Główna droga wiedzie do wsi Gassy, zaś w prawo odbija ul. Baczyńskiego, biegnąca wzdłuż granicy rezerwatu Łęgi Oborskie. Skręcamy i po kilkuset metrach wjeżdżamy do wsi Parcela. Tu, u zbiegu ulic Baczyńskiego i Podlaskiej, wita nas przydrożna kapliczka. Jeśli się przy niej zatrzymamy, dostrzeżemy, że lata świetności już dawno ma za sobą. Pokrywający kapliczkę klinkier jest spękany, całość sprawia wrażenie, jakby lada chwila miała się zawalić.
Kapliczka została ufundowana przez pogrążonego w żałobie mieszkańca, którego syn zginął w wypadku. 15 maja 1950 roku została poświęcona Matce Boskiej Różańcowej. Kapliczka pierwotnie była zbudowana z czerwonej cegły, w charakterystycznym dla regionu Urzecza stylu. Niespełna 30 lat później, ze względu na zły stan budulca, obudowano ją żółtym klinkierem, niszcząc jej pierwotny charakter. We wsi mieszkają jeszcze ludzie, którzy pamiętają, jak dawniej wyglądała.
Kosztowna rekonstrukcja
Stan kapliczki od dawna jest solą w oku sołtys Doroty Machnowskiej, która chciałaby przywrócić jej pierwotny wygląd. Udało się skrzyknąć chętnych do pomocy mieszkańców, powstał projekt rekonstrukcji. Nowy-stary obiekt ma być zbudowany z czerwonej cegły i wyglądem nawiązywać do wysokich, smukłych kapliczek, jakie można znaleźć na całym Urzeczu. Udało się już znaleźć firmę, która chce podjąć się zadania. Pozostają zatem tylko kwestie finansowe. Koszt rekonstrukcji to 20 000 zł. Jako że kapliczka nie jest zabytkiem, nie można liczyć na finansowanie od konserwatora. Sołtys założyła więc internetową zrzutkę.
– Parcela to miejsce które łączy ludzi mieszkających tu od pokoleń i nowych mieszkańców przybyłych z miasta na wieś, która jest częścią tutejszego krajobrazu kulturowego. (...) Nasza kapliczka nie jest zabytkiem, nikt jej nie odrestauruje. Możemy to zrobić MY. Decyzja należy do Państwa! Tak bardzo zależy nam na tym, aby przekonać Was do wsparcia tego pomysłu. Możemy wspólnie stworzyć trwałe piękno i wyraz szacunku dla historii Urzecza – piszą inicjatorzy zbiórki.
Na koncie trwającej od maja zrzutki jest obecnie niespełna 9000 zł. Brakuje więc jeszcze znacznej kwoty. Zbiórka wciąż trwa, szczegóły znajdziemy na stronie internetowej https://zrzutka.pl/879m5m.
Napisz komentarz
Komentarze