Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku zaprasza na spotkanie autorskie z twórcami ważnej dla historii i genealogii Góry Kalwarii i okolic „Księgi chrztów parafii Nowa Jerozolima 1668 – 1700”.
Spotkanie autorskie promujące to niezwykłe wydawnictwo odbędzie się w sobotę 5 września o godz. 15.00 w ogrodach parafialnych przy ul. Ks. Z. Sajny 2 w Górze Kalwarii.
Podwójna rocznica
W 2020 roku przypadła 350. rocznica nadania praw miejskich Nowej Jerozolimie, czyli obecnej Górze Kalwarii.
- To ważne dla miasta wydarzenie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami postanowiło uczcić poprzez dokonanie przekładu z języka łacińskiego na język polski najstarszych ksiąg metrykalnych znajdujących się w archiwum parafialnym w Górze Kalwarii a następnie wydanie wyjątkowej publikacji. Było to możliwe dzięki znakomitemu tłumaczeniu z oryginału, którego dokonał zawodowy łacinnik Jacek Ducki – mówi dr Piotr Rytko, prezes TOnZ Odzdział w Czersku. Rok 2020 to również 400. rocznica urodzin fundatora Nowej Jerozolimy, biskupa Stefana Wierzbowskiego.
Cenne źródło dla historyków i genealogów
- Poprzez publikację najstarszej księgi metrykalnej TOnZ Oddział w Czersku chciał także uczcić pamięć tego niezwykłego wizjonera, kapłana i twórcy arcydzieła europejskiej architektury i urbanistyki, za jakie należy uznać ówczesną Górę Kalwarię – mówi Rytko. - Należy podkreślić, że XVII-wieczna "Księga chrztów parafii Nowa Jerozolima 1668–1700" stanowi jedno z najważniejszych źródeł do badań nad genealogią. Wiele rodzin mieszkających obecnie zarówno w Górze Kalwarii, okolicznych miejscowościach jak i w całym regionie nadwiślańskiego Urzecza, znajdzie w księdze najstarsze wpisy dotyczące ich przodków.
Księga zawiera również wpisy z miejscowości z gminy Karczew, m.in. Glinki, Ostrówiec, Kosumce, które należały do parafii Nowa Jerozolima. Przetłumaczona księga metrykalna z pewnością stanowić będzie istotne źródło dla historyków i genealogów.
Napisz komentarz
Komentarze