Miejsc w przedszkolach ponoć wystarczy

Miejsc w przedszkolach ponoć wystarczy

Gmina zapewnia, że dla 6-latków, które dzięki najnowszej reformie edukacji już nie muszą iść do szkoły, znajdą się miejsca w przedszkolach.

Dopiero co w szkołach wystartował pierwszy rocznik, dla którego obowiązek edukacyjny rozpoczynał się od ukończenia lat 6, a już nowy rząd powrócił do starego porządku. Gminy musiały przygotować swoje placówki na zwiększoną od września 2015 roku liczbę uczniów szkół podstawowych oraz zmniejszoną liczbę przedszkolaków. W przypadku przedszkoli często obniżony został do 2,5 roku wiek przyjmowanych do tej instytucji dzieci. Część placówek prywatnych w gminie Piaseczno musiała zakończyć działalność, kilka przedszkoli się „upaństwowiło”, czyli podpisało z gminą umowę na przyjmowanie podopiecznych za stawki płacone przez gminę, zwykle niższe od wcześniej pobieranego czesnego.
Pytanie więc brzmi, czy w przedszkolach znajdzie się teraz miejsce zarówno dla 5-latków, których od września nie będzie już obowiązywać „zerówka”, oraz dla 6-latków, które nie pójdą do pierwszej klasy?

Odpowiedzialna za edukację wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak zapewnia, że
– Gmina Piaseczno posiada wystarczającą liczbę miejsc w przedszkolach dla dzieci 6-,5- i 4-letnich. Dzieci 6-letnie będą mogły skorzystać z nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej, oddziale zerowym szkoły podstawowej lub oddziale zerowym w przedszkolu – wylicza.
Rekrutacja do przedszkoli publicznych rozpocznie się z końcem lutego, a do szkół w połowie marca. Decyzja o tym, gdzie posłać swojego pięcio- czy sześciolatka należy do rodziców. Władze gminy jednak zachęcają do wybierania wcześniejszej edukacji. Odwołują się przy tym do wizji łatwiejszego, dzięki mniejszej konkurencji, dostępu do kolejnych placówek edukacyjnych w przyszłości, zwłaszcza liceów i uczelni wyższych. Dla samorządu ważny jest też argument finansowy związany z obniżeniem dofinansowania gminy z budżetu państwa na zadania oświatowe. Różnica w kwocie dotacji dla gminy będzie znaczna, co nie jest obojętne dla całego budżetu gminy.
- Oczywiście każdy rodzic podejmie decyzję indywidualnie dbając o dobro swojego dziecka. Gmina chce pomóc rodzicom w podjęciu decyzji o wysłaniu 6- latków do klasy I poprzez organizację dni otwartych w szkołach, a także spotkań dla rodziców na temat gotowości dzieci do podjęcia nauki – podsumowuje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Reklama