Konstancińscy radni przyjęli stanowisko, w którym apelują do władz centralnych o zwiększenie finansowania zadań oświatowych. W tej chwili subwencja pokrywa mniej niż 40% wydatków.
Przewodnicząca Rady Gminy Agata Wilczek poinformowała radnych, że podobne stanowiska zajmują sąsiednie samorządy. Jak wiadomo, wydatki na oświatę stanowią w większości gmin, w tym w Konstancinie-Jeziornie, największy kawałek budżetowego tortu. Często jest to w granicach 40-50% wszystkich wydatków. Kolejne zmiany prawa pociągają za sobą konsekwencje finansowe dla samorządów prowadzących szkoły, za czym nie idzie jednak wyższa subwencja oświatowa. Przygotowany dokument ukazuje drastyczny spadek udziału subwencji w wydatkach na oświatę. W 2017 i 2018 roku subwencja pokrywała ponad 40% wszystkich kosztów. W roku ubiegłym było to już tylko 38,84%. Prognozy na rok 2020 wskazują na zaledwie 33,91% wydatków na edukację dzieci i młodzieży, które pokryje państwo.
– Jednocześnie główny składnik budżetu stanowi część z podatku PIT naszych mieszkańców, która z miesiąca na miesiąc maleje w związku z epidemią – podkreślił burmistrz Kazimierz Jańczuk. W sierpniu 2020 roku w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym było to o 1,1 mln złotych mniej. – Jesteśmy zaniepokojeni tym, że państwo polskie zaniedbuje finasowanie oświaty i wyraźnie widać, że przerzuca to na samorządy.
Dochody spadają, wydatki rosną
Samorządowcy podkreślają, że spadek dochodów przy jednoczesnym wzroście wydatków na zadania oświatowe oznaczać może nie tylko wyhamowanie jakichkolwiek inwestycji. Może również wywołać trudności w realizacji zadań zleconych. W tej sytuacji samorząd, którego zadaniem jest troska o zrównoważony rozwój gminy, zaapelował do władz centralnych o podwyższenie subwencji. Chcą też jej urealnienia w stosunku do wydatków ponoszonych przez samorządy. Kolejne punkty dotyczą objęcia subwencją oświatową również edukacji przedszkolnej i objęcia urlopu dla poratowania zdrowia jako niezdolności do pracy i opłacania go przez ZUS.
Władze gminy podkreślają również, że algorytm stosowany do obliczania subwencji „nie zapewnia obiektywnego, jasnego i przejrzystego sposobu wyliczania potrzebnych na cele oświatowe środków”.
Większość radnych (dwa głosy wstrzymujące się) przyjęła stanowisko. Dokument zostanie przekazany prezydentowi, premierowi, ministrowi edukacji, marszałkom Sejmu i Senatu, posłom i senatorom z województwa mazowieckiego. Otrzymają go również oraz samorządy powiatowe i gminne z terenu województwa.
Napisz komentarz
Komentarze