Padła propozycja, by nowe rondo, które ma niebawem powstać w Piasecznie, otrzymało imię Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Mogłaby na nim również stanąć rzeźba upamiętniająca wydarzenie sprzed 100 lat.
Z propozycją postawienia rzeźby upamiętniającej wydarzenie, którego setną rocznicę obchodzimy w tym roku, zwrócił się do burmistrza sam artysta. Andrzej Bissenik, który zaprojektował krzyż papieski stojący obok skrzyżowania ulic Jana Pawła II i Puławskiej, stworzył też projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. Znalazł się on wśród prac konkursowych na pomnik, który miałby powstać przy pl. Na Rozdrożu w Warszawie.
– Oczywiście wersja dedykowana Warszawie jest bardzo rozbudowana. Sam pomnik miałby mieć 16 metrów wysokości. A koszt jego wykonania wyniósłby około 3 mln złotych – relacjonuje radna Magdalena Woźniak, której burmistrz przekazał projekt pomnika do skonsultowania z radnymi oraz grupą doradczą burmistrza ds. historii. – Taka wersja oczywiście nie wchodziła w grę, był to projekt na duży plac. Artysta zaproponował więc wykonanie żelbetowego odlewu o wysokości 8 metrów.
W związku z tym, że byłaby to powielona być może w różnych miastach kopia, cena powinna być znacząco niższa. Grupa historyków wstępnie zaaprobowała projekt pod warunkiem, że cena będzie akceptowalna.
– Ostatnia cena, jaka padła, to 170 tys. złotych – poinformowała radnych z Komisji Promocji Magdalena Woźniak.
Pomnik stanie na rondzie?
Gdzie mógłby stanąć pomnik? Na nowym rondzie, które ma powstać w ramach przebudowy ulicy Księcia Janusza I Starego na skrzyżowaniu z ulicami 1 Maja oraz Przedwiośnia. Nadanie rondu imienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku wydaje się przesądzone. Upamiętnienia polskiego zwycięstwa nad bolszewicką armią chciałby m.in. burmistrz Daniel Putkiewicz. Oczywiście ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Gminy. Radni zdecydują też o ewentualnym posadowieniu na rondzie pomnika. Kluczowe znaczenie będzie miała tu prawdopodobnie cena, ale również możliwości techniczne posadowienia pomnika na nowym rondzie.
– Uważam, że to nie jest właściwy czas na stawianie pomników – powiedziała Katarzyna Krzyszkowska-Sut. – Moim zdaniem mamy pilniejsze i bardziej priorytetowe wydatki – zauważyła Maja Szwedzińska. Radni z Komisji Promocji mieli też rozbieżne zdania co do samej estetyki pomnika. Prosty czterokolumnowy pomnik zwieńczony literą N (jak niepodległość) nie wszystkim się podoba.
Przebudowa ulicy Księcia Janusza I Starego, w ramach której powstanie rondo, ma się zakończyć w połowie przyszłego roku. Koszt inwestycji obejmującej odcinek drogi wojewódzkiej 722 od ronda Solidarności do skrzyżowania z DK79 (bez przebudowy skrzyżowania) wynosi ponad 5,8 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze