Trwają ostatnie jesienne porządki w ogrodach. Warto zastanowić się czy rzeczywiście wszystkie liście powinny zostać wygrabione i wystawione w workach przed posesję.
Grupa Alarm dla Klimatu Piaseczno prowadzi w tym roku akcję edukacyjną "Liście to nie śmieci", której patronuje Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. Naukowcy podkreślają, że liście z naszych ogrodów nie powinny trafiać do worków tylko służyć środowisku.
Liście stanowią:
- pokarm dla roślin, grzybów i zwierząt żyjących na naszych działkach
- dom, miejsce życia wielu gatunków zwierząt i roślin (pod liśćmi zimują jeże, kryją się zawilce, przylaszczki i przebiśniegi
- kołdra, która chroni glebę przed przesuszeniem i nadmiernym wychłodzeniem, a rośliny i żyjące w ściółce zwierzęta przed przymrozkami
- element ściółki, ważny i niezbędny składnik ekosystemu leśnego. Rozkładające się liście nawożą glebę i jednocześnie same tworzą jej kolejne warstwy.
- ograniczenie ubijania wierzchniej warstwy gleby, co ma znaczenie dla znajdujących się płytko pod powierzchnią gleby korzeni drzew i krzewów. Znaczne zagęszczenie gleby w tej warstwie bywa przyczyną pogorszenia stanu krzewów i drzew.
Co zrobić z nadmiarem liści?
Jeśli występuje na naszej działce nadmiar opadłych liści, można go wrzucić do kompostownika, dzięki czemu wytworzy się naturalny nawóz do ogrodu. Można też usypać z nich pryzmę, która ustabilizowana dodatkowo gałęziami stanowić będzie schronienie np. dla jeży. Liście podrzucone pod krzewy zwiększą ich mrozoodporność. Nadmiar liści może się komuś przydać – poszukaj odbiorcy dając ogłoszenie na grupach na Facebooku typu Uwaga – śmieciarka jedzie czy na stronie http://oddamodpady.pl/.
Niższa opłata za odpady
Od 1 października 2020 roku w gminie Piaseczno można skorzystać ze zwolnienia z części opłaty za odpady, gdy posiada się na działce i używa kompostownika. Wysokość zwolnienia w przypadku kompostowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku została ustalona uchwałą nr 579/XXVII/2020 Rady Miejskiej w Piasecznie z dnia 15 lipca 2020 r. i wynosi 2,90 zł miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. Aby skorzystać z w/w zniżki należy złożyć deklarację DOZ-1.
Skorzystanie ze zniżki będzie skutkowało tym, że właściciel nieruchomości odpady biodegradowalne (kuchenne i ogrodowe) będzie musiał zagospodarować we własnym zakresie, a tym samym nie będzie mógł ich wystawić przed nieruchomość i wywozić do PSZOK.
Zakaz spalania liści
Liści i innych roślinnych części nie wolno spalać, jest to działanie zabronione ustawowo. Zakaz spalania liści i gałęzi na działkach i w ogrodach obowiązuje nas na mocy art. 30 Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r., który zakazuje przetwarzania odpadów (w tym spalania) poza instalacjami i urządzeniami do tego przeznaczonymi, zwalniając jednocześnie z tego zakazu osoby fizyczne prowadzące kompostowanie na potrzeby własne, co w praktyce oznacza tyle, że nie wolno nam na działce spalać odpadów roślinnych, ale możemy je samodzielnie kompostować.
Dmuchawy również zakazane
Od tego roku w okresach złej jakości powietrza nie będzie można również używać dmuchaw spalinowych, o czym mówi Uchwała 115/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 08 września 2020 r. Odstąpienie od używania dmuchaw do sprzątania liści jest ważne z uwagi na to, że takie dmuchawy przyczyniają się do zwiększania problemu smogu m.in. poprzez ponowne podnoszenie opadłych pyłów.
- Zatem zmieńmy nasze nawyki i ocalmy bioróżnorodność - apeluje Alarm dla Klimatu Piaseczno.
źródło: Alarm dla Klimatu Piaseczno
Napisz komentarz
Komentarze