Zeszłoroczne Słowo Roku zajęło pierwsze miejsce i w głosowaniu internautów, i językoznawczej kapituły. Chyba nikogo nie zdziwił wybór zwycięzcy.
Do 31 grudnia 2020 roku trwało głosowanie w plebiscycie na Słowo Roku 2020 oraz Słowo Dekady 2011-2020 organizowanym przez Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundację Języka Polskiego. W konkursie wzięło udział ok. 18 tys. internautów. Zwycięzców wybierano spośród 34 słów i wyrażeń. W pierwszej dziesiątce znalazły się takie słowa jak : "lockdown", "COVID-19", "pandemia", "aborcja", "strajk", "kwarantanna", "zdalny". Laur Słowa Dekady przypadł natomiast wyrażeniu, które zwyciężyło już w 2016 r. Wyniki ogłoszono na Uniwersytecie Warszawskim. Jakie słowa stanęły na podium?
Bezwzględny zwycięzca
W Polsce podobnie jak i w większości państw na świecie, słowem roku zostało słowo związane z pandemią. W naszym kraju określamy wirusa bardziej poprzez rzeczownik "koronawirus", co pokazują dane Google, niż przez słowo COVID jak ma to miejsce w innych krajach. W plebiscycie internetowym zagłosowały na niego 1753 osoby - czyli 9,8 proc. wszystkich uczestników plebiscytu. Drugie miejsce zajęła "kobieta" (1516 głosów), a trzecie - "apostazja" (1454 głosy).
Kapituła jako Słowo Roku również wybrała "koronawirusa", drugie miejsce przyznając "kobiecie" (choć w formie mnogiej: "kobiety"). Odmiennie niż internauci, jako trzeci wyraz na eskperckim podium znalazło się słowo "pandemia". Inne wyróżnione przez kapitułę słowa to: "kwarantanna", "LGBT", "lockdown", "medyk", "miękiszon", "szczepionka", "zdalny" (zdalne nauczanie, praca).
"Pięćset plus" słowem dekady
W równoległym głosowaniu na Słowo Dekady udział wzięło 3446 internautów. Laureat - czyli wyrażenie "pięćset plus" - zdobyło 421 głosów. Co ciekawe, "pięćset plus" było też Słowem Roku 2016 w głosowaniu internautów. Drugie miejsce zajął skrótowiec "LGBT" - Słowo Roku internautów 2019 - z wynikiem 369 głosów. Ostatnie, trzecie miejsce na podium przypadło "konstytucji" - które laur roku (decyzją i internautów, i kapituły) zdobyło w roku 2018. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych słów i wyrażeń dekady znalazły się też: "klimat", "dobra zmiana", "gender", "feminatyw", "protest", "niepodległość", "apostazja". W składzie kapituły obradował m.in. prof. Jerzy Bralczyk (UW).
Szczegóły na stronie: https://www.uw.edu.pl
Napisz komentarz
Komentarze