W tym roku zmieniają się terminy składania wniosków o 500+. Jeśli złożymy dokumenty za późno, możemy stracić świadczenie.
Nowy rok przyniósł zmiany w jednym z najważniejszych programów socjalnych w kraju. Najważniejsze modyfikacje to nowy okres rozliczeniowy oraz zakończenie automatycznego przedłużania świadczenia. Dla rodzin korzystających z programu Rodzina 500 Plus oznacza to obowiązek złożenia nowych wniosków, czego nie trzeba było robić w ubiegłym roku. Co istotne, wnioski należy składać również na pierwsze dziecko.
Od 1 lutego ruszy nabór wniosków drogą elektroniczną. Możemy tego dokonać na kilka sposobów: za pomocą bankowości internetowej, przez platformę ePUAP lub emp@tia. Z kolei od 1 kwietnia będzie można złożyć dokumenty również w formie tradycyjnej. W tym roku świadczenie będzie przyznawane na okres od 1 czerwca 2021 do 1 maja 2022. Wnioski należy złożyć najpóźniej do 30 czerwca. Co istotne, im później złożymy dokumenty, tym później otrzymamy pieniądze. Jeśli złożymy wniosek do końca kwietnia, wypłatę otrzymamy do 30 czerwca. Wniosek złożony do końca maja oznacza wypłatę środków do końca lipca, jeśli zaś złożymy dokumenty do 30 czerwca, pieniądze otrzymamy dopiero 31 sierpnia. 30 czerwca to nieprzekraczalny termin – jeśli do tego czasu nie złożymy wniosku, stracimy świadczenie.
Czytaj także: Sukces piaseczyńskiej porodówki
Tegoroczne świadczenia w ramach 500+ przez długi czas stały pod znakiem zapytania. Od czasu do czasu pojawiały się doniesienia o możliwym zawieszeniu programu lub zmianie formy świadczenia – zamiast gotówki rodziny rzekomo miałyby otrzymywać bony. Takie rozwiązanie sugerowała m.in. była minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Później jednak wycofała się ze swoich słów, a zasady przyznawania świadczenia na razie pozostają bez zmian. W ciągu niespełna 5 lat trwania programu państwo wydało na 500+ 134 mld zł. Świadczeniem objęto dotychczas ponad 6,5 mln dzieci w całej Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze