Kiedy rozpoczynał się Narodowy Program Szczepień, mieszkańcy Góry Kalwarii mieli do dyspozycji tylko jeden punkt na terenie gminy. Radni mieli o to pretensje do burmistrza.
Mieszkańcy gminy Góra Kalwaria po opublikowaniu przez rząd listy punktów szczepień nie mogli zrozumieć, dlaczego na całą liczącą 27 tys. mieszkańców gminę przypada tylko jeden punkt. Sytuacja stała się jeszcze poważniejsza, kiedy okazało się, że każdy punkt szczepień otrzyma tylko 30 szczepionek tygodniowo. Oczywistym jest więc, że gdyby było ich więcej, teoretycznie dostęp do szczepienia blisko miejsca zamieszkania byłby większy. Taki argument podnosiła podczas ostatniej sesji radna Aleksandra Fedynicz-Komosa. Oczywiście pamiętać należy, że nadal rząd dysponuje określoną pulą szczepionek. Jeśli więc liczba punktów szczepień wzrosłaby w istotnym stopniu w całym kraju, najprawdopodobniej liczba szczepionek dystrybuowanych do każdego z nich uległaby zmniejszeniu.
– Nasza przychodnia ma możliwość wykonywania 60 szczepień dziennie, czyli dwa razy więcej szczepionek dziennie, niż dostajemy na tydzień – zauważyła sekretarz gminy Beata Kisiel. – W tej chwili zaplanowanych jest 18 szczepień w poniedziałki i 12 we wtorki – dodała. Burmistrz pytany o to, czy filie przychodni w Sobikowie i Baniosze nie mogłyby również szczepić, poinformował radnych, że nie spełniają one wymogów formalnych, by mogły to robić.
Czytaj także: Pomogą nie tylko w transporcie na szczepienia
Trzeba pamiętać, że samorząd nie miał żadnego wpływu na to, gdzie szczepienia będą wykonywane. Decyzja w tej sprawie należy do NFZ oraz samych przychodni. Szczepić mogą zarówno placówki publiczne, jak i prywatne. Musiały zgłosić taką gotowość do NFZ i spełnić określone wymagania dotyczące zarówno warunków lokalowych, jak i możliwości wykonywania określonej liczby szczepień tygodniowo, w tym możliwości stworzenia zespołów wyjazdowych. Mobilny punkt szczepień utworzył też kalwaryjski ZOZ. Jak informuje dyrektor placówki Marek Kowalczyk, najbardziej potrzebujące osoby mogą zostać zaszczepione również w domu. Pomoc w dojazdach do punktów szczepień organizuje też gmina. Na razie zainteresowanie zgłosiło w sumie 5 osób.
– Wsparcie w transporcie zadeklarowali też strażacy i WOPRowcy – informuje Arkadiusz Strzyżewski.
Pod koniec ubiegłego tygodnia o dołączeniu do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Poinformowała prywatna placówka eMKmed z Góry Kalwarii. Na szczepienia można się zarejestrować pod nr telefonu 887 110 160. W pierwszej kolejności placówka szczepić będzie seniorów w wieku 70+. Podobnie jak we wszystkich innych punktach szczepień przeciwko COVID-19 w kraju, usługa jest bezpłatna.
Napisz komentarz
Komentarze