Gmina Piaseczno wydała broszurę opisującą 100 kapliczek, krzyży i figur przydrożnych z terenu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i gminy Piaseczno.
Nakładem Gminy Piaseczno wydana została broszura, w której Małgorzata Siuta zaprezentowała 100 kapliczek, krzyży i figur przydrożnych, które możemy spotkać na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i gminy Piaseczno.
- Ale to nie wszystkie przejawy pobożności, spacerując po okolicy mogą państwo natrafić także na inne kapliczki, które nie zmieściły się w publikacji lub o których nie mamy wiedzy - pisze gmina. - Książeczka stanowi jednak wspaniałe zaproszenie do odkrywania małej architektury sakralnej. Zawiera mapę oraz dokładne adresy, które ułatwiają lokalizację poszczególnych obiektów. Kapliczki, krzyże oraz figury są nieodłączną częścią polskiego krajobrazu. Ich obecność jest dla nas tak naturalna, iż często ich nie zauważamy, a warto poświęcić im chwilę uwagi.
Projekt wydawniczy, który opracowały Małgorzata Siuta (tekst, zdjęcia) oraz Katarzyna Kozłowska (grafika, zdjęcia) – pracownice Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, prezentuje subiektywny wybór kapliczek i krzyży przyrożnych, świętych figur, kapliczek nadrzewnych i nadomowych. Najwięcej tych obiektów znajduje się na wsiach i przy skrzyżowaniach dróg, głównie w Gołkowie, Bogatkach, Głoskowie, Pęcherach i Łbiskach. Różnorodność ich form oraz rewitalizacje obiektów pokazują, jak ważna jest lokalna tradycja i jak zróżnicowane są między sobą nawet poszczególne wsie.
Czytaj także: Sezon motocyklowy rozpoczęty – policja apeluje o rozwagę
Owoc lockdownu
- Wszystko zaczęło się od zeszłorocznej wiosennej kwarantanny. W związku z zaleceniami, aby pracownicy parków krajobrazowych cały dzień spędzali w terenie, postanowiłam odnaleźć wszystkie piaseczyńskie kapliczki - mówi o historii projektu autorka, Małgorzata Suita. - Dziś wiem już, że jest to zadanie niemożliwe – nadal zdarza nam się przypadkiem trafić na schowane przy bocznych uliczkach czy w przydomowych ogródkach figury czy krzyże.
Pomysł na wydanie broszury o piaseczyńskich kapliczkach zyskał aprobatę Biura Promocji i Kultury Gminy Piaseczno, dzięki czemu dziś mieszkańcy i turyści mogą korzystać z tego wydawnictwa.
- Krajobraz na obrzeżach stolicy podlega intensywnych przemianom, zmieniają się także same kapliczki. Broszura jest próbą udokumentowania lokalnych kapliczek oraz spisania ustnych przekazów na ich temat - pisze autorka. - W tym miejscu muszę podziękować wszystkim moim rozmówcom, w szczególności piaseczyńskim sołtysom. Bez historii lokalnych mieszkańców, broszura ta byłaby jedynie zbiorem zdjęć. To właśnie rozmowy z piasecznianami, opiekunami kapliczek, ich sąsiadami czy potomkami ich twórców, są źródłem zawartych w broszurze informacji.
Broszura zatytułowana „Kapliczki znad Jeziorki” dostępna będzie wkrótce do wypożyczenia we wszystkich filiach Biblioteki Publicznej w Piasecznie. Wersja elektroniczna jest dostępna na stronie internetowej gminy.
Napisz komentarz
Komentarze